Horowic Naftali Cwi

Naftali Cwi Horowic - Dane osobowe
Data urodzenia: 1760
Miejsce urodzenia: Lesko
Data śmierci: 8 maja 1827
Miejsce śmierci: Łańcut
Zawód: cadyk

Horowic Naftali Cwi z Ropczyc (1760 Lesko – 08.05.1827 Łańcut) –  cadyk.

Naftali Horowic urodził się w Lesku, gdzie jego ojciec Menachem Mendel był rabinem. Naftali kształcił się u Elimelecha z Leżajska, Izraela Icchaka z Kozienic i Menachema Mendla z Rymanowa. Osiadł w Ropczycach i wkrótce powstał tam ważny ośrodek chasydyzmu. Horowic był mistrzem kabalistycznej interpretacji Tory. Był autorem komentarzy do pierwszych ksiąg Tory Zera Kodesz (1868) oraz zbioru powiedzeń Ohel Naftali (1911). Do historii chasydyzmu przeszedł jako bohater popularnych ludowych legend i opowieści. 

Pod koniec życia zerwał prawie wszystkie kontakty ze swoimi chasydami i odizolował się od świata. Zmarł w Łańcucie podczas podróży do Lublina i został pochowany na miejscowym cmentarzu żydowskim. Nad jego nagrobkiem wzniesiono ohel. 

Naftali Horowic zapoczątkował rozgałęzioną dynastię cadyków. Jego syn i następca, Eliezer Horowic z Dzikowa założył dzikowską dynastię cadyków. Drugi syn Naftalego, Jaakow był cadykiem w Kolbuszowej i Mielcu. Kolejne pokolenia potomków Horowica tworzyły dwory chasydzkie w Błażowej, Brzesku, Dynowie, Połańcu, Rybotyczach, Strzyżowie, Szczucinie i Dąbrowie Tarnowskiej. 
 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.