Eger Akiwa

Akiwa Eger - Dane osobowe
Data urodzenia: 8 listopada 1761
Miejsce urodzenia: Eisenstadt
Data śmierci: 12 października 1837
Miejsce śmierci: Poznań
Zawód: rabin; uczony
Powiązane miejscowości: Wrocław, Leszno, Mirosławiec, Mattersdorf

Eger Akiwa ben Mosze, właśc. Akiwa Güns (08.11.1761, Eisenstadt, ówczesne Węgry – 12.10.1837, Poznań) – rabin, żydowski uczony.

Pochodził ze znanej rodziny rabinackiej. Naukę rozpoczął w jesziwie w Mattersdorfie, następnie był uczniem swojego wuja – rabina Wolfa Eigera – we wrocławskiej jesziwie. Na jego cześć przybrał nazwisko Eger. Akiwa był przeciwnikiem chasydyzmu oraz ruchu reformowanego, kształtującego się pod wpływem haskali.

Swoją karierę rozpoczął w Lesznie. Z pomocą przyszedł mu mieszkający w Lesznie miejscowy bogacz – Icyk Margoliot, który finansował studia talmudyczne Akiwy. Oddał mu także za żonę swoją córkę Glückschie. W 1791 r. Eger objął posadę rabina w Mirosławcu na Pomorzu. Założył tam dobrze prosperującą szkołę talmudyczną. W 1807 r. brał udział w dyskusjach dotyczących praw Żydów w Księstwie Warszawskim. Od 1815 r. do śmierci piastował stanowisko rabina Poznania. Jego wybór spotkał się z protestem zwolenników haskali i reformy judaizmu, którzy stanowili wówczas ok. 15% mieszkańców miasta. Eger pozostał do śmierci nieprzejednanym przeciwnikiem reformy judaizmu. W 1831 r. podczas epidemii cholery opiekował się chorymi, co przyniosło mu uznanie pruskiego króla Fryderyka III.  

Eger zmarł 12 października 1837 r. i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Głogowskiej. Jego syn, Salomon ben Akiwa Eger, był znanym rabinem i kupcem warszawskim.

8 kwietnia 2008 r. plac przed Nową Synagogą w Poznaniu z inicjatywy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich nazwano imieniem rabina Egera.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.