Kaczka Jakub

Jakub Kaczka - Dane osobowe
Data urodzenia: 1820
Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski
Data śmierci: 13 października 1890
Miejsce śmierci: Łódź
Zawód: pisarz; nauczyciel
Powiązane miejscowości: Łęczyca

Kaczka Jakub, właśc. Jakub Morgensztern, pseud. Jankl Lerer (1820 Piotrków Trybunalski – 13.10.1890 Łódź) – pisarz, nauczyciel.

Jakub Kaczka urodził się w Piotrkowie jako Jakub (Jankew) Morgensztern. Odebrał tradycyjne religijne wychowanie. Uczył się w piotrkowskim chederze, a potem studiował w jesziwie w Łęczycy. Tam zetknął się z ruchem żydowskiego oświecenia.

Razem z rodziną przeniósł się do Łodzi. Założył przy ul. Drewnowskiej cheder, w którym oprócz tradycyjnej nauki oferowano naukę pisania i czytania po polsku i rosyjsku. Cheder został zamknięty, ponieważ rodzice nie byli w stanie płacić na jego utrzymanie. Następnie Kaczka zatrudnił się jako nauczyciel dziewcząt z zamożnych domów. Zaczął również pisać. Spod jego pióra wyszły piosenki, skecze i satyry. Dorabiał również jako swat, pisał listy na zmówienie. Od 1870 r. publikował też powieści i opowiadania, które ukazywały się w Łodzi i Warszawie w dużych nakładach i były chętnie czytane. Nawiązywały one do tradycji żydowskiego folkloru. 

Zmarł w Łodzi i został pochowany na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Wesołej.

Bibliografia:

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.