Weksler-Waszkinel Romuald Jakub

Romuald Jakub Weksler-Waszkinel - Dane osobowe
Data urodzenia: 1943
Miejsce urodzenia: Święciany
Zawód: ksiądz
Powiązane miejscowości: Pasłęk, Olsztyn, Kwidzyń

Weksler-Waszkinel Romuald Jakub (1943 Święciany – ) – polski ksiądz katolicki pochodzenia żydowskiego.

Urodził się w 1943 r. w getcie w Święcianach na Wileńszczyźnie, jako Jakub Weksler, syn Jakuba i Batii Wekslerów. Miał starszego brata Samuela. Na kilka dni przed likwidacją getta matka oddała go miejscowej rodzinie polskiej – Piotrowi i Emilii Waszkinelom. Jego najbliżsi zginęli prawdopodobnie w getcie wileńskim lub w Ponarach.

Po wojnie został wraz z przybranymi rodzicami przesiedlony na tzw. Ziemie Odzyskane. Rodzina zamieszkała w Pasłęku. Był został ochrzczony, a w szkole średniej postanowił, że zostanie księdzem. Od września 1960 r. studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. W październiku tego roku zmarł jego ojczym.

19 czerwca 1966 r. w bazylice katedralnej we Fromborku otrzymał święcenia kapłańskie. Po roku pracy w parafii w Kwidzynie, w 1968 r. rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL). W 1970 r. ukończył Wydział Filozofii KUL, a w 1971 r. podjął na nim pracę na tymże wydziale. W 1975 r. matka sprzedała domek w Pasłęku, po czym zamieszkali razem w Lublinie.

W wieku 35 lat, po 12 latach kapłaństwa, ksiądz Romuald Waszkinel dowiedział się o swoim żydowskim pochodzeniu. Nastąpiło to podczas kolacji, 23 lutego 1978 roku. Nie dowiedział się zbyt wielu szczegółów, nie poznał nawet swojego pierwotnego nazwiska. Przybrana matka pamiętała jedynie, że jego biologiczny ojciec był krawcem w Święcianach oraz, że miał brata, na którego wołano „Muleczka, Samuel, Szmulek”.

W 1988 r. ksiądz poznał swoje pierwotne nazwisko – Jakub Weksler. Stało się to możliwe dzięki siostrze Klarze Jaroszyńskiej z Lasek, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która po wielu latach bezskutecznych poszukiwań, niespodziewanie podczas pobytu w Izraelu napotkała ocalałych mieszkańców przedwojennych Święcian. Przybrana matka zmarła w kwietniu 1989 r.

W 1992 r. siostra Klara Jaroszyńska przywiozła księdzu Waszkinelowi zdjęcie jego rodzonej matki. Okazało się także, że w Izraelu, w Netanii żyją jeszcze rodzony brat i siostra ojca. Jeszcze w tym samym roku ksiądz Waszkinel pojechał na Bliski Wschód, aby ich poznać.

Ksiądz Waszkinel-Weksler specjalizuje się w antropologii filozoficznej, metafizyce, dialogu chrześcijańsko-żydowskim i filozofii francuskiej. W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Jest także członkiem-założycielem B'nai B'rith Polska, reaktywowanego w 2007 roku. W 2009 r. postanowił wyjechać do Izraela, aby napisać tam książkę. Przez rok żył w kibucu religijnym Sde Eliyahu przy granicy z Jordanią. Obecnie mieszka w Jerozolimie, gdzie pracuje w instytucie Yad Vashem jako archiwista. Jako emeryt w dalszym ciągu jest księdzem diecezji warmińskiej.

Jest autorem licznych artykułów oraz książek, m.in.:

  • Geneza pozytywnej metafizyki Bergsona, Lublin 1986;
  • Błogosławiony Bóg Izraela, Lublin 2000;
  • Zgłębiając tajemnicę Kościoła, Kraków 2003.
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.