Bornstein Dawid

Dawid Bornstein - Dane osobowe
Data urodzenia: 20 sierpnia 1876
Miejsce urodzenia: Nasielsk
Data śmierci: 17 listopada 1942
Miejsce śmierci: Warszawa
Zawód: rabin
Powiązane miejscowości: Wyszogród, Sochaczew, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Otwock, Pabianice, Warszawa

Bornstein Dawid (20.08.1876 Nasielsk – 17.11.1942 Warszawa) – rabin, przywódca chasydów sochaczewskich.

Bornstein pochodził z Nasielska. Jego dziadek, Abraham Bornstein, był cadykiem dynastii sochaczewskiej i rabinem Sochaczewa. Po śmierci Abrahama funkcję rabina objął ojciec Dawida – Szmuel Bornstein. Ok. 1906 r. Dawid Bornstein wyjechał z Sochaczewa. Pracował w jesziwie w Wyszogrodzie, musiał jednak zrezygnować z tej posady z powodu nieporozumień z władzami gminy żydowskiej. 

Do Łodzi przeniósł się podczas I wojny światowej. Od 1918 r. pełnił funkcję rabina w Tomaszowie Mazowieckim, a w 1926 po śmierci ojca, rabina i przywódcy chasydów sochaczewskich, zajął jego miejsce. Ceniono go za ogromną wiedzę i błyskotliwe interpretacje Talmudu. Bornstein mieszkał w Otwocku, Pabianicach, gdzie założył jesziwę.  

Angażował się także w działalność polityczną. Należał do Rady Mędrców przy Agudas Jisroel. Bornstein trzykrotnie odwiedził Palestynę i zachęcał swoich chasydów do emigracji. W Palestynie osiedlił się jeden z jego synów, Abraham. Po wkroczeniu Niemców do Łodzi, we wrześniu 1939 r., udało mu się przedostać do Warszawy. Trafił razem z żoną i dziećmi do getta warszawskiego. Zmarł 17 listopada 1942 roku. Pozostali członkowie jego rodziny zostali zamordowani przez Niemców w kwietniu 1943 roku.  

Bibliografia:

  • Bornstein Dawid, [w:] A. Kempa, M. Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny Żydów łódzkich lub z Łodzią związanych, t. 3, Łódź 2003, s. 16. 
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.