This article is not available in selected language.

Luft-Lotar Henryk

Henryk Luft-Lotar - Personal data
Date of birth: 1901
Place of birth: Lwów
Date of death: 1979
Place of death: Bielsko-Biała
Occupation: reżyser; aktor teatralny
Related towns: Rzeszów, Szczecin

Luft-Lotar Henryk (1901 Lwów – 1979 Bielsko-Biała) – reżyser i aktor teatralny.

W latach 1923–1925 kształcił się w szkole dramatycznej Franciszka Frączkowskiego przy konserwatorium lwowskim. Następnie rozpoczął pracę jako aktor i reżyser w Teatrze Reduta w Rzeszowie. W 1926 r. grał w teatrze objazdowym, a w 1927 r. był aktorem i inspicjentem w Teatrze WIKT (jid. Warszawer Jidiszer Kunst-teater), którym wówczas kierowała Ida Kamińska. Od 1928 r. był reżyserem w Studiu Dramatycznym „Maska” we Lwowie, a od 1936 r. w lwowskim Towarzystwie Literacko-Artystycznym. W 1939 r. pracował jako reżyser i asystent reżysera w Teatrze GOSET (ros. Gosudarstwennyj Ewrejskij Teatr) we Lwowie.

W czasie II wojny światowej, w 1941 r. kierował kółkiem dramatycznym w Pałacu Pionierów ZSRR, a w 1942 r. znalazł zatrudnienie w Teatrze Uzbeckim ZSRR. W 1944 r. został kierownikiem artystycznym, reżyserem i aktorem w teatrze Związku Patriotów Polskich. W 1945 r. powrócił do Lwowa, kontynuując współpracę z teatrem Związku Patriotów Polskich.

Po zakończeniu wojny wyjechał do Szczecina, gdzie objął stanowisko reżysera w Teatrze Polskim. W późniejszym okresie reżyserował w teatrach w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Grudziądzu, Rzeszowie i Częstochowie. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej 92 w Bielsku-Białej.

Artykuł pochodzi z książki Jacka Proszyka Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej (Bielsko-Biała 2002). Przedruk za zgodą Autora. 

Print
In order to properly print this page, please use dedicated print button.