Kahaneman Józef Szlomo

Józef Szlomo Kahaneman - Dane osobowe
Data urodzenia: 13 maja 1888
Miejsce urodzenia: Kule
Data śmierci: 3 września 1969
Miejsce śmierci: Bene Berak
Zawód: rabin
Powiązane miejscowości: Telsze, Nowogródek, Grodno, Poniewież

Kahaneman Józef Szlomo (Jospeh Kahaneman, Josifas Kahanemanas, znany jako Poneweżer Raw) (13.05.1888 Kule – 03.09.1969 Bene Berak) – rabin, założyciel talmudycznego kompleksu edukacyjnego w Bene Berak w Izraelu.

Kahaneman ukończył jesziwę w Telszach. Następnie krótko przebywał w jesziwie Musar w Nowogródku. W 1910 r. poślubił córkę znanego litewskiego rabina Arie Lejba Rubina. W 1916 r. został zaproszony do jesziwy w Grodnie i przyczynił się do jej znacznego rozwoju. Gdy w 1919 r. umarł Icchak Jakow Rabinowicz (zw. Icele Poneweżer), Kahaneman przyjechał do Poniewieża, by pokierować tutejszą jesziwą. Kahaneman stworzył w mieście trzy jesziwy, szkołę oraz sierociniec. Rabin Kahaneman był aktywnym członkiem organizacji Agudat Israel, został nawet wybrany do litewskiego parlamentu. 

Wybuch II wojny światowej zastał Kahanemana poza Litwą na misji dyplomatycznej, akurat w Palestynie. Osiedlił się tam na stałe, a większość członków jego rodziny i uczniów, którzy pozostali na Litwie, została zamordowana przez Niemców. Kahaneman w 1943 r. założył przytułek dla żydowskich sierot z Litwy. Pod koniec 1944 r. założył jesziwę Poniewież w Bene Berak. W kolejnych latach udało mu się zdobyć środki na założenie Kiryat Ponevezh, gdzie powstała wielka biblioteka i do dzisiejszego dnia uczy się ok. 1000 studentów.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.