Krieger Amalia

Amalia Krieger - Dane osobowe
Data urodzenia: 1846
Miejsce urodzenia: Lipniki
Data śmierci: 21 września 1928
Miejsce śmierci: Kraków
Zawód: fotografka
Powiązane miejscowości: Kraków

„Znaną była w szerokich kołach artystycznych i obywatelskich nie tylko miasta Krakowa, ale i w całej Polsce i cieszyła się z powodu swych zalet charakteru i wykształcenia artystycznego powszechną sympatią. (…) Poświęciła całe życie swe pracy około fotografowania pomników i zabytków (…) ukochanego przez siebie miasta Krakowa i całej Polski. Z nadzwyczajną skrzętnością i pietyzmem nie szczędząc trudów i wysiłków, gromadziła coraz to nowe klisze i powiększała przez to zbiory pozostawione jej przez ojca i brata".[1.1]

Krieger Amalia (1846, Lipniki – 21 września 1928, Kraków) – jedna z pierwszych polskich fotografek, właścicielka atelier fotograficznego.

Amalia Krieger urodziła się w 1846 r. w Lipniku, w powiecie bielskim, jako jedno z pięciorga dzieci Ignacego i Hanny z Thiebergów.

Około 1860 r. rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie Ignacy otworzył zakład fotograficzny w kamienicy przy ul. Świętego Jana 1.  Po śmierci ojca, Amalia i jej brat Natan odziedziczyli cieszące się renomą atelier wraz z pokaźną kolekcją szklanych klisz. Wspólnie prowadzili zakład do śmierci Natana w 1903 roku. Amalia kontynuowała rodzinne dzieło do 1926 r. jako  samodzielna właścicielka.

Była członkinią Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Udostępniała zdjęcia zabytków Krakowa do „Rocznika Krakowskiego" wydawanego przez Towarzystwo.

Współpracowała z Akademią Umiejętności przy fotografowaniu najstarszych polskich dokumentów pod kierunkiem prof. W. Semkowicza i S. Krzyżanowskiego oraz z historykami sztuki. Fotografowała dzieła sztuki uznanych artystów, a także twórców młodego pokolenia (m.in. Vlastimila Hofmana, Tymona Niesiołowskiego i Mieczysława Jakimowicza).

Dwa lata przed śmiercią, w 1926 r. zlikwidowała atelier i przekazała wielotysięczny zbiór negatywów oraz wyposażenie pracowni Gminie m. Krakowa. Ustanowiła także fundację im. Ignacego, Natana, Amalii Kriegerów, której celem było: „należyte przechowywanie klisz dawnych zabytków krakowskich, ich reprodukowanie i spożytkowanie dla celów naukowych, oraz wykształcenia fotografów fachowych do zdejmowania fotograficznego dawnych zabytków, pamiątek i dzieł sztuki”.

Zmarła 21 września 1928 roku. Na pogrzebie obecni byli także przedstawiciele czołowych instytucji miejskich, m.in. prezydent Krakowa Karol Rolle.

Decyzją władz miejskich cenny dar Amalii trafił do Muzeum Przemysłowego im. dr. Adriana Baranieckiego, następnie do Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych, a w 1967 r. ostatecznie do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Kolekcja liczy 5410 klisz.

 

Olga Mielnikiewicz

Bibliografia

  • Gaczoł E., Gellner J., Amalia Krieger, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2019 r.
Drukuj
Przypisy
  • [1.1] "Nowy Dziennik", nr 260 z 27.09.1928, str. 9
In order to properly print this page, please use dedicated print button.