Fuchrer Mira

Mira Fuchrer - Dane osobowe
Data urodzenia: 1920
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data śmierci: 8 maja 1943
Miejsce śmierci: Warszawa
Zawód: syjonistka, bojowniczka w getcie warszawskim
Powiązane miejscowości: Warszawa

Fuchrer Mira (1920, Warszawa – 08.05.1943, Warszawa) – syjonistka, bojowniczka w getcie warszawskim. Członkini Ha-szomer ha-Cair oraz Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka powstania w getcie, partnerka życiowa dowódcy powstania Mordechaja Anielewicza.

Urodziła się w 1920 r. w Warszawie. Dokładna data nie jest znana. Była członkinią i działaczką ruchu młodzieży syjonistycznej Ha-szomer ha-Cair. Prawdopodobnie tam poznała Mordechaja Anielewicza. Zaraz po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechała razem z Anielewiczem do Wilna. Do Warszawy wrócili w styczniu 1940 r., a w listopadzie tego roku trafili do getta.

W getcie Mira Fuchrer pracowała w kooperatywie krawieckiej razem z Tową Frenkel i Rachelą Zylberg. Działała w Żydowskiej Organizacji Bojowej od początku jej istnienia jako łączniczka dowództwa. W ramach tej funkcji wyjeżdżała także do gett poza Warszawą. W lutym 1943 r. wzięła udział w napadzie na kasę Judenratu (ul. Nalewki 37). Jej zadaniem było przeniesienie zdobytych tam 100 tys. złotych do sztabu ŻOB. Akcja zakończyła się powodzeniem.

W czasie powstania w getcie warszawskim Mira Fuchrer walczyła w getcie centralnym, razem z Mordechajem Anielewiczem. Zginęli 8 maja 1943 r. w bunkrze dowództwa powstania przy ul. Miłej 18. Tak to wydarzenie wspominał Marek Edelman: „Anielewicz miał dziewczynę, taką ładną, jasną, ciepłą. Siódmego maja był z nią u nas, na Franciszkańskiej. Ósmego maja, na Miłej, zastrzelił najpierw ją, potem siebie”[1.1].

2 kwietnia 1948 r. Zarząd Główny Związku Żydów Uczestników Walki Zbrojnej z Faszyzmem złożył wniosek o pośmiertne odznaczenie Miry Fuchrer Krzyżem Walecznych. W uzasadnieniu wniosku zapisano: „Członek ŻOB-u, Towarzyszka walki Mordechaja Anielewicza, wyróżniła się szczególnym bohaterstwem. Zginęła w bunkrze komendy ŻOB-u ul. Miła 18”[1.2]] (pisownia oryginalna). Decyzją  prezydenta Bolesława Bieruta, 19 kwietnia 1948 r., Mira Fuchrer została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

Bibliografia:

Drukuj
Przypisy
  • [1.1] Edelman M., Garliński J., W czterdziestą rocznicę: agonia walka i śmierć warszawskiego getta, Londyn 1983, s. 61.
  • [1.2] Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej, Archiwum WSK 3379, Pośmiertny wniosek odznaczeniowy, k. 11-12. [online] https://kpbc.umk.pl/Content/182336/Fuchrer_vel_Fuchter_Mira_3379_WSK.pdf?fbclid=IwAR3qZFaceRf5Ir30v-Q5HXxjVrWdVWoEX2fjoqhEchAGtPyRkBkGi4T7h4o [dostęp: 18.02.2021].
In order to properly print this page, please use dedicated print button.