Czaki Franciszek (Efroim)

Franciszek (Efroim) Czaki - Dane osobowe
Data urodzenia: 1874
Miejsce urodzenia: Sanok
Data śmierci: 1 września 1935
Miejsce śmierci: Wiedeń
Zawód: dziennikarz
Powiązane miejscowości: Lwów

Czaki Franciszek (Efroim), pseud. Franciszek Młot (1874 Sanok – wrzesień 1935 Wiedeń) – dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Studiował prawo i medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Od 1897 r. pisywał do radykalnej prasy warszawskiej i krakowskiej, głównie „Naprzód”. Działał w Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej. Opublikował kilka broszur agitacyjnych, popierających ruch socjalistyczny, m.in. Worek Judaszów (Kraków 1903). W 1903 r. był jednym z założycieli młodopolskiego pisma satyrycznego „Liberum Veto”. W latach 1911–1912 pracował we Lwowie w „Wieczornej Gazecie", w następnie był wiedeńskim korespondentem tego pisma. Bezpośrednio przed I wojną światową podjął pracę w departamencie prasowym wiedeńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do polskiej służby państwowej przeszedł w 1919 r., pracował w delegaturach Polskiej Agencji Telegraficznej w Wiedniu i Wilnie.

Andrzej Żbikowski

Tekst powstał na podstawie książki Żydzi w Polsce. Dzieje i kultura. Leksykon, red. J. Tomaszewski, A. Żbikowski, Warszawa 2001. 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.