Lilith Ola

Ola Lilith - Dane osobowe
Data urodzenia: 15 listopada 1906
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data śmierci: około 1 grudnia 1980
Miejsce śmierci: Hialeah
Zawód: aktorka

Lilith Ola, właśc. Łaja Cederbaum (15.11.1906 Warszawa – 01. lub 06.12.1980 Hialeah, Floryda) – aktorka, śpiewaczka.

Urodziła się w Warszawie jako córka Chawy i Szyji Cederbaumów. Ukończyła Żeńskie Gimnazjum Humanistyczne Fanny Posnerowej, występowała tam w kółku teatralnym, działała też aktywnie w klubie Makabi. 

W 1922 lub 1925 r. debiutowała na scenie kabaretu Qui Pro Quo, gdzie występowała przez jeden sezon pod nazwiskiem Cedrowska. Od 1926 r. występowała w teatrze Azazel. Od tego czasu używała pseudonimu Lilith. Wraz z nieformalnym mężem, Władysławem Godikiem, występowała w Azazelu do 1927 roku. Potem podróżowali z własnymi programami i koncertami po prowincji i większych miastach. Lilith zyskała sławę jako interpretatorka żydowskich pieśni charakterystycznych. W 1930 r. przyłączyli się do zespołu artystycznego Borysa Tomaszewskiego i wyjechali razem z nim na tournee po Europie a potem do Stanów Zjednoczonych. Lilith występowała w Ameryce przez 2 lata (1931–1933), gdzie odnosiła sukcesy w teatrach rewiowych Nowego Jorku, na 2nd Avenue. Zagrała główną rolę w musicalu Dos mejdl fun Warsze (jid. Dziewczyna z Warszawy) z muzyką Josepha Rumshinsky'ego. Po powrocie do Polski w 1933 r. prezentowała amerykańskie szlagiery i została zaangażowana do teatru muzycznego Rex Andrzeja Własta. W kolejnych latach występowała w Warszawie, Lwowie, Wilnie.  

W sierpniu 1935 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych na stałe. Grała na scenie Yiddish Folks Theatre W 1943 r. po informacji o zamordowaniu matki wstąpiła do armii amerykańskiej i pracowała jako tłumaczka. Po wojnie mieszkała na Florydzie. 

Bibliografia:

  • Błaszczyk L.T., Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku. Słownik biograficzny, Warszawa 2014.
  • Zylbercwejg Z., Leksikon fun jidiszn teater, t. 2, Warsze 1934.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.