Zuro (właśc. Surażskij) Jozjasz

Jozjasz Zuro (właśc. Surażskij) - Dane osobowe
Data urodzenia: 27 listopada 1887
Miejsce urodzenia: Białystok
Data śmierci: 18 października 1930
Miejsce śmierci: La Jolla
Zawód: dyrygent
Powiązane miejscowości: Odessa, Kraków

Zuro właśc. Surażski Jozjasz (27.11.1887 Białystok – 18.10.1930 La Jolla, Stany Zjednoczone) – pianista, dyrygent, kompozytor.

Kształcił się w grze na fortepianie początkowo w Szkole Muzycznej Cesarstwa Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego w Odessie, następnie w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1905 roku. W tymże roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i został korepetytorem solistów i asystentem dyrygenta, a po roku ponadto dyrygentem chóru w Manhattan Opera House w Nowym Jorku. Odtąd związał się na stałe z tym miastem. Zorganizował tu własny zespół operowy. Był przez szereg lat dyrygentem Century Opera House w Nowym Jorku. Zorganizował Towarzystwo Niedzielnych Koncertów Symfonicznych, a także współpracował jako dyrygent z wytwórnią filmową Paramount Pictures. Komponował muzykę filmową dla Pathé Films. Występował też wielokrotnie na koncertach w różnych miastach Stanów Zjednoczonych. Zginął w wypadku samochodowym.

Bibliografia:

  • Saleski G., Famous Musicians of a Wandering Race, Nowy Jork 1927.
  • Błaszczyk L.T., Dyrygenci polscy i obcy w Polsce działający w XIX i XX wieku, Kraków 1964.

L.T. Błaszczyk, „Żydzi w kulturze muzycznej działający na ziemiach polskich w XIX i XX wieku”, książka wydana dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.