Asz Nachum

Nachum Asz - Dane osobowe
Data urodzenia: 1858
Miejsce urodzenia: Grodzisk Mazowiecki
Data śmierci: 1936
Miejsce śmierci: Częstochowa
Zawód: rabin
Powiązane miejscowości: Nieszawa

Asz Nachum (1858 Grodzisk Mazowiecki – 1936 Częstochowa) – rabin.

Urodził się w religijnej rodzinie żydowskiej, w podwarszawskim Grodzisku. Po ukończeniu szkół talmudycznych został rabinem w Nieszawie, a od 1889 r. w Częstochowie. Pełnił tę funkcję przez ponad 40 lat z wielkim zaangażowaniem. Uczestniczył w uroczystościach patriotycznych i utrzymywał dobre stosunki z biskupem częstochowskim Teodorem Kubiną. Był również rabinem garnizonu polskiej armii, który stacjonował w Częstochowie.

Opowiadał się przeciwko jałmużnom, zamiast nich wolał potrzebującym udzielać pożyczek. Należał do syjonistyczno-religijnego ugrupowania Mizrachi oraz organizacji charytatywnych Keren ha-Jesod i Keren Kajemet le-Izrael.

W 1935 r. opublikował rozprawę W obronie uboju rytualnego, która nosiła znamiona polemiki w dyskusji dotyczącej dokonywanego przez Żydów uboju zwierząt rzeźnych i ptactwa. Drugie wydanie tej książki zostało rozpowszechnione wśród wszystkich posłów na Sejm.

Podczas odbywającej się w synagodze akademii żałobnej w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego rabin dostał ataku serca i kilka godzin później zmarł. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Częstochowie. Jego wnuczką jest polsko-izraelska pisarka Irit Amiel.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.