Zilberberg Mordechaj

Mordechaj Zilberberg - Dane osobowe
Miejsce urodzenia: Kalisz
Data śmierci: 25 czerwca 1943
Miejsce śmierci: Częstochowa
Zawód: działacz ruchu oporu
Powiązane miejscowości: Warszawa

Zilberberg Mordechaj, pseud. Mojtek (? Kalisz – 25.06.1943 Częstochowa) – działacz ruchu oporu podczas II wojny światowej, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej w Częstochowie.

Pochodził z religijnej i biednej rodziny żydowskiej z Kalisza. Od najmłodszych lat pracował, aby utrzymać rodzinę. Był członkiem Ha-Szomer ha-Cair. We wrześniu 1939 r. służył jako żołnierz w Wojsku Polskim. Po klęsce kampanii wrześniowej dostał się do niewoli, skąd uciekł i przedostał się najpierw do Warszawy, a następnie do Częstochowy. Rozpoczął tam działalność antyhitlerowską. Początkowo działał po „aryjskiej stronie”, jednak w grudniu 1942 r. przeszedł do częstochowskiego getta, aby organizować Żydowską Organizację Bojową (ŻOB). Został mianowany jej częstochowskim dowódcą. Koordynował czynności w getcie i w lasach. Podczas próby zdobycia broni został ranny. Zdołał jednak wrócić do getta. Zginął 25.06.1943 r., kiedy Niemcy zaatakowali centralny bunkier, w którym przebywał.

Nota bibliograficzna:

  • Marcinkowska H., Mordechaj Zilberberg (Mojtek), [w:] http://old.fzp.net.pl/zaglada3.html [dostęp: 04.09.2014].
  • Mordechaj Zilberberg, [w:] Wikipedia.pl [online] 13.06.2014, http://pl.wikipedia.org/wiki/Mordechaj_Zilberberg [dostęp: 04.09.2014].
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.