Herzfeld Ludwig

Ludwig Herzfeld - Dane osobowe
Data urodzenia: 1819
Miejsce urodzenia: Góra
Data śmierci: 1911
Miejsce śmierci: Halle
Zawód: adwokat
Powiązane miejscowości: Głogów, Szprotawa, Berlin, Görlitz

Herzfeld Ludwig (1819 Góra – 1911 Halle) – niemiecki adwokat żydowskiego pochodzenia. Zasłynął jako obrońca socjaldemokratów przeciwko antysocjalistycznym ustawom zarządzonym przez kanclerza Niemiec Ottona von Bismarcka.

Herzfeld urodził się w miejscowości Guhrau (ob. Góra) jako syn żydowskiego kupca. Uczęszczał do gimnazjum w Głogowie, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. W 1838 r. przyjął chrzest. Dwa lat później zdał egzamin państwowy i rozpoczął pracę w Sądzie Rejonowym w Görlitz, a następnie Wyższym Sądzie Okręgowym w Głogowie. W 1846 r. zdał egzamin na stanowisko asesora. W 1849 r. osiedlił się w Szprotawie gdzie pracował jako prawnik i notariusz. W 1870 r. przeniósł się do Halle, gdzie założył dobrze prosperującą kancelarię adwokacką.

Ludwik Herzfeld zasłynął, broniąc prześladowanych przez Bismarcka socjaldemokratów. W procesie w 1888 r. przyczynił się do ich uniewinnienia. W 1900 r. został uznany honorowym mieszkańcem miasta Halle. Tam też zmarł w 1911 roku. 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.