Kapłan Józef

Józef Kapłan - Dane osobowe
Data urodzenia: 1913
Miejsce urodzenia: Kalisz
Data śmierci: 11 września 1942
Miejsce śmierci: Warszawa
Zawód: działacz syjonistyczny
Powiązane miejscowości: Wilno

Kapłan Józef (1913 Kalisz – 11.09.1942 Warszawa) – działacz syjonistyczny, członek i współzałożyciel Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim.

Kapłan w wieku 13 lat wstąpił do organizacji Ha-Szomer ha-Cair w Kaliszu. Szybko został mianowany instruktorem kaliskiej komórki, a następnie wybrany do kierownictwa okręgowego. Służył w Wojsku Polskim, a po ukończeniu służby był członkiem dyrekcji Ha-Szomer ha-Cair.

We wrześniu i październiku 1939 r. organizował akcje przerzucania członków tej organizacji do Wilna. Na rozkaz kierownictwa organizacji wrócił z Wilna do Warszawy, gdzie został powołany do głównej dyrekcji Ha-Szomer. Zajmował się organizowaniem współpracy pomiędzy komórkami.

28 lipca 1942 r. członkowie przedwojennych młodzieżowych organizacji syjonistycznych: Ha-Szomer ha-Cair, Dror He-Chaluc i Akiby zawiązali Żydowską Organizację Bojową (ŻOB). Wśród założycieli byli m.in. Icchak (Antek) Cukierman, Cywia Lubetkin, Mordechaj Tanenbaum oraz Józef Kapłan. W Warszawie Kapłan m.in. z Tosią Altman, także członkinią kierownictwa Ha-Szomer ha-Cair, działaczką i łączniczką ŻOB, organizowali grupy młodzieżowe.

Kapłan nie zdążył wziąć udziału w powstaniu w getcie warszawskim. Został aresztowany przez gestapo w dniu 3 września 1942 r., po czym skazany na śmierć. Wyrok wykonano 11 września 1942 roku. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III stopnia.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.