Courant Richard

Richard Courant - Dane osobowe
Data urodzenia: 8 stycznia 1888
Miejsce urodzenia: Lubliniec
Data śmierci: 27 stycznia 1972
Miejsce śmierci: Nowy Jork
Zawód: matematyk
Powiązane miejscowości: Wrocław, Berlin, Göttingen, Münster

Richard Courant (08.01.1888 Lubliniec – 27.01.1972 Nowy Jorku) - matematyk.

Richard Courant urodził się w żydowskiej rodzinie w Lublińcu. We wczesnym dzieciństwie przeprowadził się do Wrocławia, a następnie w 1905 r. zamieszkał w Berlinie. Studiował matematykę na uniwersytetach w Berlinie, Zurychu i Getyndze. W 1910 r. obronił pracę doktorancką.

Podczas I wojny światowej służył w armii niemieckiej i został ranny podczas walk na froncie. W 1919 r. ożenił się z Neriną (Nina) Runge, córką profesora matematyki Carla Rungego. Courant pracował na uniwersytecie w Getyndze, a następnie w Münster, gdzie założył Instytut Matematyczny. W latach 1928–1933 był jego dyrektorem.

Courant jest autorem (wspólnie z Hilbertem) obszernego dzieła Methoden der mathematischen Physik (1924), zajmującego się między innymi równaniami różniczkowymi cząstkowymi i metodami elementów skończonych, nad którymi Courant później pracował samodzielnie i które stały się podstawą analizy numerycznej.

Po dojściu nazistów do władzy, w 1933 r. Courant opuścił Niemcy i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował na uniwersytecie w Cambridge, a od 1936 r. był profesorem na New York University.

Instytut Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie Nowego Jorku jest nazwany jego imieniem (ang. Courant Institute of Mathematical Sciences).

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.