Cunge Emanuela

Emanuela Cunge - Dane osobowe
Data urodzenia: 15 marca 1904
Miejsce urodzenia: Łódź
Data śmierci: 5 stycznia 1991
Miejsce śmierci: Briancon
Powiązane miejscowości: Białystok, Wilno, Wiedeń, Druskienniki

Cunge Emanuela z d. Faust (15.03.1904 Łódź – 05.01.1991 Briancon) - autorka wspomnień. 

Emanuela Cunge urodziła się w Łodzi, jako córka przemysłowca, Samuela (Szmula) Fausta (1880–1942). Uczyła się w Wyższej Szkole Handlu Światowego w Wiedniu, a także uczęszczała do studium gimnastyki leczniczej. 
We wrześniu 1939 r. udała się z Łodzi do Białegostoku. Potem przeniosła się do Wilna i znalazła pracę w szpitalu. Przez jakiś czas przebywała w Druskiennikach, skąd po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej powróciła do Wilna. Udało jej się jednak wydostać na prowincję. Ukrywając się, dotrwała do końca wojny. 

Po wojnie dostała pracę w „Przeglądzie Sportowym” w Łodzi. Pod koniec lat 60. XX w. wyjechała z Polski do Francji. W tym czasie spisała swoje wspomnienia. Udało jej się wydać pierwszą część (Uciec przed Holocaustem, Łódź 1997). Niestety nie udało jej się dokończyć pisania wspomnień. Zmarła w 1991 r. w Briancon, w południowo-wschodniej Francji. Została pochowana obok męża Stanisława Cunge na warszawskich Powązkach.

Bibliografia:

  • Cunge Emanuela, [w:] A. Kempa, M. Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny Żydów łódzkich i z Łodzią związanych, t. 3, Łódź 2003, s. 17.
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.