Rynecki Mojżesz

Mojżesz Rynecki - Dane osobowe
Data urodzenia: 1881
Miejsce urodzenia: Międzyrzec Podlaski
Data śmierci: 1943
Miejsce śmierci: Majdanek
Zawód: malarz
Powiązane miejscowości: Warszawa

Rynecki Mojżesz (1881 Międzyrzec Podlaski – 1943 Majdanek) – polski malarz pochodzenia żydowskiego.

Rynecki urodził się w religijnej rodzinie. Był jednym z 13 dzieci Cypory i Abrahama Ryneckich, jednak tylko pięcioro spośród nich dożyło wieku dojrzałego. Ojciec Mojżesza był krawcem.

Rynecki zainteresował się sztuką w bardzo młodym wieku. Ukończył jesziwę, następnie rosyjską szkołę średnią i został studentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W Warszawie poślubił Perlę (Paulę) Mittelsbach. Kiedy Rynecki uczył się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych, żona zajmowała się domem i prowadziła mały sklepik z książkami, materiałami piśmienniczymi i malarskimi przy ulicy Kruczej. Niedługo po otwarciu wspomnianego sklepu Paula urodziła córkę Bronisławę, a półtora roku później syna Jerzego.

Obrazy Ryneckiego to sceny z życia codziennego, jak choćby mężczyźni grający w szachy czy kobiety wykonujące domowe obowiązki. Uwieczniają także miejsca i wydarzenia typowe dla społeczności żydowskiej, której autor był częścią.

Po wybuchu II wojny światowej Rynecki postanowił ukryć swoje obrazy. Ok. 800 obrazów poukrywał na terenie Warszawy. Listę z adresami otrzymała jego żona, córka oraz syn. Po utworzeniu getta w Warszawie Rynecki dobrowolnie zamieszkał w nim. Starał się kontynuować malowanie. Przetrwały jednak tylko trzy jego obrazy z tego okresu. W 1943 r. Mojżesz Rynecki zginął w obozie na Majdanku.

Jego żona oraz syn - Jerzy wraz z żoną i dzieckiem zdołali przetrwać Zagładę. Córka zginęła w getcie. Spośród 800 ukrytych w 1939 r. obrazów ocalało ok. 120. Wiele lat po wojnie okazało się, że jednak część rzekomo zaginionych obrazów przetrwała. Obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego znajdują się 54 obrazy Ryneckiego[1.1].

 

Drukuj

Przypisy

In order to properly print this page, please use dedicated print button.