Nomberg Hirsz (Hersz) Dawid

Hirsz (Hersz) Dawid Nomberg - Dane osobowe
Data urodzenia: 4 kwietnia 1876
Miejsce urodzenia: Mszczonów
Data śmierci: 21 listopada 1927
Miejsce śmierci: Otwock
Zawód: pisarz; publicysta; tłumacz
Powiązane miejscowości: Warszawa

Nomberg Hirsz (Hersz) Dawid (04.04.1876 Mszczonów – 21.11.1927 Otwock) – pisarz, publicysta i tłumacz; współtwórca Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich w Polsce, poseł na Sejm; współzałożyciel ugrupowania folkistów.

Nomberg urodził się w Mszczonowie, gdzie wychowywał się w środowisku chasydzkim. Wyjechał do Warszawy, aby zdobyć świeckie wykształcenie. Nauczył się tam rosyjskiego, polskiego i niemieckiego i zetknął ze świecka literaturą. Pierwsze utwory zaczął pisać w języku hebrajskim, publikował je w czasopismach „Ha-Dor”, „Ha-Cofe” i „Ha-Zman”. Pod wpływem Icchoka Lejba Pereca zaczął pisać w języku jidysz. W latach 1905–1907 odbył podróż po Europie (Niemcy, Francja, Szwajcaria), odwiedził też Rygę, a w Wilnie pracował dla żydowskich czasopism. W 1908 r. stał się orędownikiem uznania języka jidysz jednym z oficjalnych języków żydowskich. Uczestniczył wraz z innymi znanymi literatami w słynnej konferencji w Czerniowcach. Od 1912 r. w dzienniku „Hajnt” ukazywały się jego teksty poruszające problemy społeczne i polityczne społeczności żydowskiej. W czasie okupacji niemieckiej Warszawy zaangażował się w rozwój świeckiego szkolnictwa. Włączył się też w tworzenie Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskiego, na którego czele stał w latach 1925–1927.  W 1916 r. znalazł się w gronie założycieli partii fołkistowskiej, z ramienia której został wybrany w 1919 r. do sejmu. W 1920 r. zrzekł się mandatu na korzyść Chaima Rasnera, tłumacząc to potrzebą poświęcenia się pracy literackiej. 

Spod jego pióra wyszły liczne nowele, felietony, opisy podróży (do Związku Radzieckiego, Palestyny, USA i Argentyny). Był także autorem sztuki zatytułowanej Di miszpoche (pol. „Rodzina”), która cieszyła się ogromną popularnością – wystawiano ją w Warszawie, Wilnie, Rydze, Berlinie i Stanach Zjednoczonych. Dinezon przekładał na jidysz m.in. dzieła Williama Shakespeare'a, Gerharta Hauptmanna. 

Chorował na gruźlicę, która stała się przyczyną jego śmierci w 1927 roku. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.