Alberstein Chava

Chava Alberstein - Dane osobowe
Data urodzenia: 8 grudnia 1947
Miejsce urodzenia: Szczecin
Zawód: pieśniarka, kompozytorka
Powiązane miejscowości: Kirjat Chaim

Alberstein Chava (ur. 08.12.1947 Szczecin) – izraelska pieśniarka, kompozytorka oraz autorka tekstów.

Alberstein urodziła się w Szczecinie w rodzinie żydowskiej jako Ewa Alberstein. Jej rodzice byli ocalonymi z Zagłady, a w domu mówiło się w jidysz. Kiedy miała 4 lata przeniosła się z rodzicami do Izraela i zamieszkała w Kirjat Chaim.

W wieku 17 lat wystąpiła razem z bratem w klubie w Jaffie, następnie została zaproszona do występu w programie Moadon Hazemer, po którym podpisała swój pierwszy kontrakt nagraniowy. W czasie swojej służby wojskowej w 1965 r. śpiewała dla żołnierzy, a jej występy cieszyły się dużą popularnością.

Od 1980 r. zaczęła również pisać własne teksty i komponować muzykę. Wydała ponad 60 albumów z utworami w języku jidysz, po hebrajsku, arabsku oraz angielsku. Jest określana jako najważniejsza piosenkarka muzyki folk w Izraelu. Jej nagrania w języku jidysz cieszą się wielka popularnością na całym świecie. Dzięki jej piosenkom świat poznał teksty pisane m. in. przez Binema Hellera, Annę Margolin czy Icyka Mangera. Za swój wkład w badania i propagowanie folkloru żydowskiego została wyróżniona przez Institute for Jewish Research YIVO (Jidiszer Wisnszaftlecher Institut) w Nowym Jorku. Jest też laureatką izraelskiej nagrody w dziedzinie muzyki Kinor David (hebr. Harfa Dawida),

Wybrane albumy:

  • Chava vehaGitara (1978)
  • MiShirei Eretz Ahavati (1990)
  • The Well  (1998) z zespołem The Klezmatics
  • Chava Alberstein Yiddish Songs (1999)
  • Chava zingt Yiddish (1989)
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.