Cohensius Fryderyka

Fryderyka Cohensius - Dane osobowe
Data urodzenia: 13 czerwca 1914
Miejsce urodzenia: Trzebinia
Zawód: działaczka kulturalna
Powiązane miejscowości: Wałbrzych, Gross-Rosen

Cohensius Fryderyka (13.06.1914 Trzebinia – 08.12.2016 Izrael)

Fryderyka Cohensius z domu Lieberman urodziła się żydowskiej rodzinie w Trzebini. Przed II wojną światową ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była więźniarką obozu Gross-Rosen. 9 maja 1945 r. przybyła do Wałbrzycha.

W Zarządzie Miejskim Wałbrzycha pracowała od 16 czerwca 1945 r. do 31 sierpnia 1947 r., jako organizator i Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury. Założyła pierwsze polskie szkoły, biblioteki, kina, teatr, gazety. Organizowała imprezy kulturalne. Zapraszała do Wałbrzycha wybitnych artystów m.in. Ludwika Solskiego i Eugeniusza Gepperta. Nawiązała kontakty z Gerhardem Hauptmannem. Posiada znaczne zasługi w zabezpieczaniu dawnych zbiorów muzealnych i w ich udostępnianiu polskiemu społeczeństwu w maju 1947 r. We wrześniu 1947 r. rozpoczęła prace w Wojewódzkim Wydziale Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dalej wspierając kulturalne działania w Wałbrzychu.

Zdecydowała się na emigrację do Izraela. W ostatnich latach kilkakrotnie odwiedziła Wałbrzych i jego placówki kulturalne. Fryderyce Cohensius został nadany tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha”. Cohensius zmarła w Izraelu w 2016 roku.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.