Dźwięki, gesty i obrazy

Hasło „dźwięki, gesty, obrazy” wprowadza nad w obszar muzyki, filmu, teatru i sztuk plastycznych. Tradycyjna kultura żydowska była bardziej kulturą dźwięku i gestu, niż obrazu. W okresie przednowoczesnym żydowskie orkiestry klezmerskie grywały nie tylko na żydowskich weselach, ale także w tawernach i na folwarkach; to muzyczne dziedzictwo żyło w twórczości licznych żydowskich kompozytorów i muzyków w XIX i XX wieku. Wielu Żydów było zaangażowanych 
w rozwój przemysłu fonograficznego i muzyki popularnej jako wykonawcy, kompozytorzy, producenci, przemysłowcy. Także teatr był ważną domeną artystycznej kreatywności Żydów i stanowił ulubioną rozrywkę żydowskiej społeczności. Na ziemiach polskich świetne tradycje rozwinął teatr żydowski w jidysz; asymilujący się Żydzi współtworzyli polski świat teatru i kabaretu, zwłaszcza w międzywojniu. W XIX i XX wieku wielu Żydów zaznaczyło się na polu sztuki nowoczesnej, uczestnicząc w żydowskich i międzynarodowych ruchach artystycznych.

Aleksander Ford
Aleksander Ford
Słynny reżyser filmowy. Twórca takich filmów jak "Piątka z ulicy Barskiej" czy "Krzyżacy".
Alina Szapocznikow
Alina Szapocznikow
Urodzona w Kaliszu rzeźbiarka. Poprzez swoją sztukę utrwalała ulotne chwile i ukazywała nietrwałość ludzkiego ciała.
Alina Szapocznikow.
Alina Szapocznikow. "Pięknie, ludzko, prawdziwie do dna"
Jej zmysłowa, organiczna, wykorzystująca cielesność twórczość nie spotkała się ze zrozumieniem w środowisku paryskim, do śmierci nie zaistniała na zachodnim rynku sztuki.
Arnold Szyfman
Arnold Szyfman
Rodem z Ulanowa. Reżyser, pisarz, krytyk teatralny. Inicjator i dyrektor warszawskiego Teatru Polskiego, reformator polskiej sztuki teatralnej.
Artur Rubinstein
Artur Rubinstein
Artur Rubinstein – urodzony w Łodzi światowej sławy pianista. Uważa się go za największego propagatora twórczości Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
Bronisław Huberman
Bronisław Huberman
Urodzony w Częstochowie skrzypek, założyciel Orkiestry Palestyńskiej. Uważany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec w XX wieku.
Henryk Berlewi
Henryk Berlewi
Urodzony w Warszawie malarz, teoretyk i krytyk sztuki. Uznawany jest za prekursora op-artu.
Henryk Wars
Henryk Wars
Warszawiak, kompozytor, pianista. Skomponował muzykę do utworów takich jak "Miłość ci wszystko wybaczy", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Zimny drań".
Ida Kamińska
Ida Kamińska
Urodzona w Odessie aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i tłumaczka. Dyrektorka Państwowego Teatru Żydowskiego.
List otwarty Bronisława Hubermana do niemieckich intelektualistów, 1936
List otwarty Bronisława Hubermana do niemieckich intelektualistów, 1936
"Przed całym światem oskarżam was, niemieckich intelektualistów, was, którzy nie jesteście nazistami, jako tych, którzy są prawdziwie winni (...)".
In order to properly print this page, please use dedicated print button.