Rubinstein Helena (25.12.1870 Kraków – 1.04.1965 Nowy Jork) – światowej sławy kosmetyczka.
Urodziła się w ubogiej i wielodzietnej rodzinie jako Chaja Rubinstein. Po przerwaniu studiów medycznych, w 1899 r. wyemigrowała do Australii. Przez pierwsze 3 lata pracowała u swojego wuja. Wkrótce w Melbourne założyła salon kosmetyczny i sklep "Helena Rubinstein – Beauty Salon". Dużą popularnością cieszył się w nim krem pielęgnacyjny dla kobiet, przygotowywany według przepisu matki Heleny Rubinstein, Augusty.
Firma prężnie się rozwijała, otwierano kolejne filie w innych miastach. Rubinstein tymczasem wróciła do Europy by podjąć studia. W 1908 r. przeniosła się do Londynu, wyszła za mąż za amerykańskiego dziennikarza Edwarda Williama Titusa oraz założyła pierwszy salon kosmetyczny na Starym Kontynencie. Po urodzeniu synów, Roya Valentine'a Titusa (1909) i Horace'a Titusa (1912), zrobiła krótką przerwę od kariery. W 1914 r. otworzyła w Paryżu salon i poświęciła się nowej pasji – kolekcjonowaniu sztuki nowoczesnej. W 1915 r. wyjechała do Nowego Jorku i założyła kolejny salon piękności, a z czasem – sieć sklepów w innych miastach. Zatrudniała też kobiety jako sprzedawczynie rozwożące jej kremy po prowincji.
Nie pozostała jednak w Stanach Zjednoczonych na stałe. Po zakończeniu I wojny światowej wróciła do Paryża, gdzie była już uznaną i wysoko cenioną kosmetyczką. Pracowała nieustannie nad udoskonalaniem i wymyślaniem coraz to nowych kosmetyków, stworzyła ich ponad tysiąc. Miała także talent do robienia interesów: jej największym sukcesem było sprzedanie wszystkich salonów firmie Lehman Brothers za 8 milionów dolarów tuż przed krachem na giełdzie w 1929 roku. W 1930 r. Rubinstein odkupiła wszystko za 2 miliony dolarów. W 1938 r. wyszła po raz drugi za mąż za gruzińskiego księcia Arczyło Gurieli-Czkunija i otworzyła w Nowym Jorku salon kosmetyczny dla mężczyzn „House of Gurieli”. FInalnie jej ambitne plany stworzenia sieci salonów kosmetycznych dla mężczyzn nie powiodły się.
Po II wojnie światowej Rubinstein rozwijała swoją działalność, zakładając filie swojej firmy na całym świecie. Demokratyzacja społeczeństwa wpłynęła na zwiększenie liczby klientek, z dobrodziejstwa kosmetyki korzystały również kobiety wywodzące się z klasy średniej. Miało to także bezpośredni wpływ na wzrost dochodów firmy. Rubinstein, dysponując ogromnym majątkiem, była kolekcjonerką biżuterii i dzieł sztuki współczesnej. Do końca życia kierowała swoją firmą. Oprócz sprzedawania kobietom kosmetyków, promowała zdrowy styl życia, niepalenie, ćwiczenia fizyczne i dietę. Założyła Helena Rubinstein Foundation, wspierającą muzea, szkoły i artystów.
Helena Rubinstein zmarła w wieku 94 lat. Pozostawiła firmę wartą ok. 60 milionów dolarów, z przedstawicielstwami w 40 krajach.
W biogramie wykorzystano fragmenty tekstu zamieszczonego na portalu Diapozytyw, należącego wcześniej do Instytutu Adama Mickiewicza.