Słowa i myśli

Kultura żydowska była zawsze kulturą słowa, kulturą księgi. Fundament jej stanowiło studiowanie literatury religijnej oraz interpretowanie słowa pisanego. W okresie nowoczesnym, gdy życie żydowskie wykroczyła poza religijną wspólnotę, kontynuacją tego dziedzictwa stała się niezwykle rozkwitająca wśród Żydów twórczość literacka oraz nauki humanistyczne. W galerii Dziedzictwo, towarzyszącej jej publikacji oraz zakładce na portalu Wirtualny Sztetl, przywołujemy literatów i literatki tworzących w jidysz, po polsku i hebrajsku; historyków, badających zarówno żydowską jak i polską czy światową historię, jak również przedstawicieli innych nauk humanistycznych – socjologii, filozofii, psychologii, których praca wpisuje się w tę wielowiekową tradycje słowa i myśli.

Bruno Schulz
Bruno Schulz
Urodzony w Drohobyczu malarz, grafik, prozaik. Autor zbiorów opowiadań "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą".
Dom Brunona Schulza w Drohobyczu
Dom Brunona Schulza w Drohobyczu
Dom na ul. Floriańskiej 10 (obecnie wuł. Jurija Drohobycza 12), w którym mieszkał i tworzył autor "Sklepów cynamonowych".
Dom rodzinny Szmuela Josefa Agnona w Buczaczu (wul. Agnona 5)
Dom rodzinny Szmuela Josefa Agnona w Buczaczu (wul. Agnona 5)
W niewielkiej kamienicy w Buczaczu urodził się, tworzył i uczył się pisarz nazywany hebrajskim Joyce'em.
Ester Kreitman –
Ester Kreitman – "Brylanty" (fragment)
Choć jako pierwsza z rodziny Singerów sięgnęła po pióro, żyła w cieniu braci, słynnych pisarzy. Zapraszamy do lektury fragmentu powieści "Brylanty" autorstwa Ester Kreitman.
Izaak Baszewis Singer
Izaak Baszewis Singer
Urodzony w Leoncinie pisarz, tworzący głównie w języku jidysz. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1978).
Julian Tuwim
Julian Tuwim
Poeta, tłumacz, autor scenek kabaretowych, urodzony w Łodzi i związany z Warszawą. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.
Matka Izraela. Sara Szenirer
Matka Izraela. Sara Szenirer
"Wysłuchałam tego i pomyślałam: gdyby tylko żydowskie dziewczęta z Krakowa mogły słyszeć i dowiedzieć się, kim jesteśmy i jak wielkie jest nasze dziedzictwo".
Mojżesz Schorr
Mojżesz Schorr
Urodzony w Przemyślu. Historyk, rabin, religioznawca, senator RP. Twórca Biblioteki Judaistycznej i rektor Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie.
Sara Szenirer
Sara Szenirer
Działaczka oświatowa i społeczna z Krakowa. Założycielka sieci szkół dla dziewcząt Bejs Jakow.
Szlak Śladami I. B. Singera
Szlak Śladami I. B. Singera
Zapraszamy w niezwykłą podróż szlakiem twórczości Isaaka Bashevisa Singera, który inspirację do swych powieści i opowiadań czerpał z tradycji i losów małych miasteczek.
In order to properly print this page, please use dedicated print button.