Drugi cmentarz – założony w końcu XIX w. lub w początkach XX w. – zlokalizowany jest tuż poza granicami miasteczka, w jego północno-zachodniej części, po północnej stronie drogi do wsi Solniki, na wzgórzu (jadąc w kierunku Siemiatycz w centrum Bociek należy skręcić w prawo). Zajmował on powierzchnię ok. 1,2 ha. Teren cmentarza kształtem przypomina trójkąt.

Obecnie bardzo trudno odnaleźć jakiekolwiek ślady jego granic. Do dziś nie zachowała się żadna macewa, przetrwało jedynie kilka betonowych fragmentów mogił. W 1983 r. opisano ten obiekt jako cmentarz z czytelnym układem kwater i mogił (w Karcie Cmentarza podano liczbę 627 mogił i 3 nagrobków wolnostojących)[1.1].

Cmentarz jest całkowicie rozkopany, widoczne są ślady plądrowania poszczególnych grobów. W bezpośrednim sąsiedztwie – niewykluczone, że jeszcze na terenie cmentarnym – prowadzono prace ziemne z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu.

Obie nekropolie są w stanie całkowitego zniszczenia. Płyty nagrobne z obu cmentarzy zostały wykorzystane do utwardzenia drogi do Bielska, część z nich odnaleźć można w murze cmentarza katolickiego.

Drukuj

Przypisy

  • [1.1] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, sygn. W.KŻ-I-2212/03, Boćki. Karta cmentarza.