Budynek dawnej synagogi Mohylewera, noszącej też nazwę Bet Samuel, znajduje się w Białymstoku przy ul. Branickiego 3. Bóżnica została wzniesiona w latach 1901–1902 w stylu mauretańskim. Jej nazwa uwiecznia pamięć o najsłynniejszym rabinie Białegostoku, propagatorze syjonizmu – zmarłym w 1898 r. Samuelu Mohylewerze. Warto zauważyć, że zlokalizowana została z dala od dzielnicy żydowskiej. Miała zresztą charakter postępowy, a do wiernych zaliczali się przedstawiciele żydowskiej elity Białegostoku.

Spalona przez Niemców w czasie okupacji podczas drugiej wojny światowej, była kilkukrotnie przebudowywana w okresie powojennym. W trakcie pierwszej przebudowy została zaadoptowana na kino, później na klub sportowy, a następnie na ośrodek szkoleniowy. W wyniku przemian zatracono pierwotny układ architektoniczny i wystrój budynku. Do dziś zachowały się jedynie półkoliście zamknięte okna, widoczne od podwórza, a na osi elewacji wschodniej – absyda, w której niegdyś mieścił się aron ha-kodesz.

Na ścianie umieszczono tablicę z napisem polskim i hebrajskim „Tu była Bóżnica żydowska im. Wielkiego Rabina Shmuela Mohilewera”.

 

 

Drukuj