Likwidacja białostockiego getta większości z nas kojarzy się z datą 16 sierpnia 1943 r. i brutalnym stłumieniem powstania w jego obrębie. To niewątpliwie najbardziej krwawa i pociągająca za sobą najwięcej ofiar akcja, jaka rozgrywała się na terenie getta. Jednak pierwsze działania mające na celu jego likwidację rozpoczęły się już pół roku wcześniej, podczas „akcji lutowej”.

W wyniku zawartej przez okupacyjne władze niemieckie umowy z Judenratem (utworzonej przez Niemców żydowskiej rady w getcie) na początku lutego 1943 r. do obozów zagłady wywiezionych miało być 6300 Żydów, w pierwszej kolejności: bezrobotni, biedota oraz uchodźcy z innych miast.

5 lutego 1943 r. o godzinie 4.00 jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji, na miejscu rozstrzelano około tysiąc osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na uroczystości upamiętniające ofiary „akcji lutowej”, które odbędą się 5 lutego 2018 r., w poniedziałek, o godz. 17.00. Obchody rozpoczną się na rogu ulic Malmeda i Białówny oraz Jurowieckiej i Sienkiewicza.

Program:

  • 17.00 – rozpoczęcie klezmerską muzyką (grają Krzysztof Pilat, Mirosław Jaroszuk),
  • 17.15 – recytacja tekstów Opowieść o tzw. akcji lutowej (czytają Dariusz Szada-Borzyszkowski, Jacek Dojlidko),
  • 17.30 – przejście pochodów z towarzyszeniem muzyki pod Pomnik Bohaterów Powstania w Getcie przy ulicy Żabiej,
  • 17.50 – czytanie fragmentów Pamiętnika Dawida Szpiro (czyta Dariusz Szada-Borzyszkowski) oraz nazwisk z listy ofiar akcji lutowej, zapalenie świeczek upamiętniających pomordowanych,
  • 18.00 – złożenie kwiatów przez Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pod Pomnikiem Bohaterów Powstania w Getcie.

 

 

Współorganizatorami obchodów są Galeria im. Śleńdzińskich oraz Urząd Miejski w Białymstoku.

 

Informacje na podstawie: materiały prasowe Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

 

Drukuj