Fundacja Brama Cukermana wydała plan Będzina Żydowski Będzin. Plan miasta – miejsca pamięci. Autorem opracowania jest Andrzej Ciepał – członek fundacji, przewodnik i znawca historii Żydów będzińskich.

Na planie zamieszczono 120 punktów – miejsc związanych z historią Żydów w Będzinie. Znajdują się tam informacje o mieszkańcach miasta, ich przedsiębiorstwach, budynkach użyteczności publicznej, domach modlitwy, cmentarzach i współczesnych pomnikach upamiętniających ich historię. Awers planu to kompilacja ulic współczesnego Będzina oraz archiwalnego planu z ok. 1916 roku. Umożliwia to prześledzenie zmian urbanistycznych, jakie zaszły w topografii miasta.

Plan dostępny jest do pobrania na stronie fundacji w formie pliku pdf w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Wersję papierową można pozyskać w jednym z punktów dystrybucyjnych:

  • Brama Cukermana – Będzin, Al. Kołłątaja 24/28,
  • Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Gliwice, ul. Poniatowskiego 14,
  • Restauracja Staromieyska – Będzin, ul. Sączewskiego 27,
  • Centrum Informacji Turystycznej – Katowice, Rynek 13.

29 kwietnia 2018 r. odbędzie się spotkanie promujące wydawnictwo oraz spacer śladami żydowskiego Będzina. Zbiórka w siedzibie fundacji Brama Cukermana – dawnym żydowskim domu modlitwy (Będzin, Al. Kołłątaja 24/28) o godz. 10.00. Każdy z uczestników wycieczki otrzyma plan w wersji papierowej.

Projekt dofinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Żydowski Będzin – plan miasta to kontynuacja pomysłu realizowanego w latach 2008-2010 pod nazwą Hurtownia Manufaktury.

 

Na podstawie:

Ciepał, A., Żydowski Będzin – plan miasta [online] http://www.bramacukermana.com/new/zydowski_bedzin/ [dostęp: 12.04.2018].

Drukuj