30 września 2017 r., w święto Jom Kipur, równo w 270. rocznicę założenia gminy żydowskiej w Barczewie – historycznym Wartenburgu, niewielkim miasteczku na Warmii, odległym o 15 km od Olsztyna, miłośnicy lokalnej historii otworzyli lapidarium. Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu Krystyny Szter, prezes barczewskiego oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie. Wśród gości byli przedstawiciele lokalnych władz, zastępca dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także ambasadorka POLIN Joanna Mieszczyńska.

Macewy wróciły do Barczewa po ponad 70 latach. Napisy częściowo zostały przetłumaczone, a stowarzyszenie przygotowało też tablicę z historią tutejszej społeczności żydowskiej. Miejscem uroczystości była neoklasycystyczna synagoga z 1847 r., stanowiąca dzisiaj siedzibę Galerii Sztuki „Synagoga”, będąca dzięki współczesnej roli żywym ośrodkiem kultury – miejscem wystaw, wernisaży, koncertów i zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z okazji uroczystości do Galerii Sztuki „Synagoga” trafił wyjątkowy upominek – fragment Tory odnaleziony gdzieś na strychu przez Hieronima Skorupskiego. Podarowała go synagodze Ewa Hopfer – prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Hieronim Skorupski był jednym z założycieli „Pojezierza” i jego wieloletnim prezesem (1956–1969). Przez ponad 60 lat aktywnie uczestniczył w ogólnopolskim i regionalnym życiu artystycznym.

Drukuj