Ogólnopolski konkurs Ilustrowanie Biblii zorganizowany przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie jest kolejnym etapem projektu „Z inspiracji kulturą żydowską”, który realizujemy w naszej szkole od kilku już lat.

Ogólną ideą, która przyświecała nam podczas pierwszych, nieśmiałych jeszcze prób zmierzenia się z tematem było wykazanie ogromu bogactwa kultury narodu żydowskiego i jej związku z kulturą polską. Efekty tych działań okazały się zaskakujące nawet dla pomysłodawców. Młodzież częstochowskiego Plastyka podeszła do pomysłu z całą powagą i ogromną twórczą inwencją. Prace, które powstały w pracowniach malarskich, fotograficznych, graficznych, ceramicznych, jubilerskich i rzeźbiarskich wykazały, że bardzo szeroko pojęta kultura żydowska stać się może inspiracją do twórczości z pewnością oryginalnej, niebanalnej i w wielu przypadkach dającej efekt prac unikatowych. Dojrzałość i wartość tych dzieł doceniono podczas otwarcia wystawy w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Została ona również zauważona przez organizatorów Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Podziwiali ją wreszcie odwiedzający liczne wystawy w Stanach Zjednoczonych. Idea zaczęła żyć własnym życiem…

Nie wolno nie wspomnieć, że od samego początku akcja prowadzona jest pod egidą Centrum Edukacji Artystycznej i Ministerstwa Kultury, przy mocnym poparciu Fundacji Taubego i Zygmunta Rolata, prezydenta Oxford International Polska.

Rok później mieliśmy już ogólnopolski konkurs. Zarażeni przykładem idącym z Częstochowy, do akcji włączyli się młodzi artyści z wszystkich praktycznie szkół plastycznych w Polsce. Konkurs stał się okazją do konfrontacji działań, podczas której doszło do poszerzenia oferty o realizowane filmy i prezentacje, również o utwory literackie. Licealiści-plastycy z całego kraju wykazali, że tworzenie z inspiracji kulturą żydowską pozwala im rozwinąć inne jeszcze, może dotychczas nieodkryte nawet przez nich samych talenty.

Tegoroczna edycja konkursu (jako, że stał się on cyklicznym biennalowym przeglądem wpisanym do kalendarza Ministerstwa Kultury) związana jest blisko z międzynarodowym projektem „Dolina Biblii. Narody świata piszą Biblię”. Sama inicjatywa polega na odręcznym przepisaniu Pisma Świętego przez przedstawicieli różnych narodów, w różnych językach. Społeczności częstochowskiego Zespołu Szkół Plastycznych przypadł w udziale zaszczyt pokierowania ogólnopolską konkursową akcją wykonania ilustracji do tegoż projektu. Wystawa pokonkursowa prezentuje zatem prace, których nie można nazwać wprost judaikami. Zadaniem uczestników było dostrzeżenie wspólnego źródła kulturowego judaizmu i chrześcijaństwa, jakim jest Biblia. Interpretacje plastyczne i literackie są bowiem przez stulecia udziałem narodów polskiego i żydowskiego, które – w ten szczególny sposób, żyjąc w symbiozie, doświadczają nieustannych współzależności społecznych, fuzji obyczajowych i… kulturowych.

Drukuj