Nowy cmentarz żydowski w Dąbrowie Białostockiej znajduje się przy ulicy Jana Pawła II. Według miejscowej ludności istniała też stara nekropolia w okolicach rynku, jednak do dnia dzisiejszego nie pozostał po niej żaden ślad.

Cmentarz jest trudno dostępny, widoczny jest z ulicy, wzdłuż muru ciągną się podwórka z zabudowaniami. Dojście do bramy głównej możliwe jest przed podwórze zakładu wulkanizacyjnego. Cmentarz otoczony jest z czterech stron murem. Brama jest cały czas zamknięta, klucz można dostać w Urzędzie Miejskim.

Zachowało się kilkadziesiąt macew. Za bramą wejściową ustawiony jest granitowy pomnik z wyrytą Gwiazdą Dawida i napisem w języku polskim i hebrajskim: "Poświęcony pamięci Żydów dąbrowskich, spoczywających na cmentarzu i miejscach zagłady, deportowanych w latach 1939-1945. Fundatorzy ogrodzenia: Rena Holsztejn, Lillly Gritz, M. Grabiński"

Teren nekropolii porasta gęsta roślinność, utrudniająca dostęp do wielu nagrobków.

Spis macew z cmentarza żydowskiego w Dąbrowie Białostockiej jest dostępny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich: http://cemetery.jewish.org.pl/list/c_75 [dostęp: 30.12.2014].

Drukuj