Pierwszy po wojnie zespół teatralny na Dolnym Śląsku powstał w Dzierżoniowie w 1945 roku. Chaja Rosenthal i Zalman Koleśnikow utworzyli pierwszy zespół o nazwie „Sziraim”, którego dyrektorem został Symche Natan. W skład zespołu weszli: Grysza Ariel, Kety Efron, Zofia Gorlicka, Renia Glikman, Bina Gudes, Józef Griminger, Izaak Krelman, Zalmen Koleśnikow, Lejb Lorner, Adolf Liberman, Dora Przepiórka i Jakub Rejnglas.

Pierwszą pełną sztuką, którą przedstawili szerokiej publiczności był: Skąd wziąć minian (jid. Wu nemt men a minjan) Mojsze Nudelmana, w reżyserii Zalmana Koleśnikowa. Zespół wystąpił we Wrocławiu jeszcze z programem Wieczór żydowskiego humoru i śmiechu i ze sztuką Krwawy żart (jid. Der blutiker szpas) Szolema Alejchema.

Tak oto pisano w Biuletynie Informacyjnym Kultury i Propagandy Centralnego Komitetu Żydów Polskich w Warszawie: „Pierwszy Teatr Żydowski w Rychbachu przygotował na inauguracyjne przedstawienie sztukę Szolema Alejchema pod tytułem Krwawy Żart, w reżyserii znanego aktora Symche Natana. Przestawienia w Rychbachu i Wrocławiu cieszyły się wielkim powodzeniem. Zespół teatru żydowskiego przybędzie na gościnne występy do Warszawy”[1.1].

 

Drukuj
Przypisy
  • [1.1] Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Wojewódzki Komitet Żydowski, sygn. 195, k. 13.