Od września do grudnia 2022 r. Fundacja Forum Dialogu Między Kulturami prowadziła projekt pt. „Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968”. Efektem realizowanego zadania jest dedykowany serwis internetowy, którego zasób tworzą audioprzewodnik, archiwalne zdjęcia oraz fragmenty wspomnień wybrane z zarejestrowanych relacji świadków historii, a dotyczące różnych aspektów życia dawnej lokalnej społeczności żydowskiej. Poprzez odwołania do relacji ustnych i archiwaliów strona przybliża ciekawy i ważny wycinek dziejów miasta, w którym od zakończenia II wojny światowej do 1968 roku Żydzi stanowili poważną i liczną zbiorowość. Efekty działań projektowych udostępniono na portalu Dzierżoniowscy Żydzi 1945-1968.
Na Dolnym Śląsku, na terenach, które do 1945 r. stanowiły część państwa niemieckiego, doszło po II wojnie światowej do skoncentrowanego osadnictwa Żydów ocalałych z Zagłady. Dzierżoniów tworzył obok Wrocławia centrum osadnictwa ludności żydowskiej. Żydzi nadawali miastu specyficzny charakter i koloryt. Wyróżniali się nie tylko liczebnością swego środowiska, stanowiąc w szczytowym momencie połowę ludności Dzierżoniowa, ale także dużą aktywnością na polu społecznym, zawodowym, kulturalnym i politycznym. Na skutek różnych form emigracji liczba żydowskich mieszkańców miasta systematycznie malała. W następstwie ciągłych wyjazdów społeczność ta właściwie przestała istnieć. Poprzez odwołania do archiwaliów i relacji ustnych świadków czasu, współczesnych dzierżoniowian oraz dawnych żydowskich mieszkańców miasta, projekt przybliża ciekawy wycinek dziejów Dzierżoniowa, kiedy Żydzi tworzyli w nim ważną i liczną zbiorowość.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gminy Miejskiej Dzierżoniów.
Kiliknij i czytaj więcej o historii społeczności żydowskiej w Dzierżoniowie