19 września 2018 r., w trakcie święta Jom Kipur, nieznany sprawca wybił szybę w nowej synagodze we Wrzeszczu. Jak informuje na swoim profilu społecznościowym Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku:

„Dzisiaj, w trakcie święta Jom Kipur, miała miejsce napaść na Nową Synagogę w Gdańsku Wrzeszczu. Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień siedziały kobiety oczekujące na Neilę – końcową modlitwę Jom Kipur. W pobliżu przebywały dzieci. Kamień przeleciał kilkanaście centymetrów od twarzy jednej z kobiet. Został wrzucony do oświetlonego pomieszczenia z bliskiej odległości. Na miejscu zjawiła się policja i prokurator. Śledztwo i identyfikacja sprawcy są w toku”.

Tego samego dnia w odpowiedzi na incydent Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz potępił zachowanie sprawcy oraz przeprosił gdańską wspólnotę żydowską.

Gmina zaprasza wszystkich mieszkańców na spotkanie pt. „To nie jest oblicze Gdańska”, które odbędzie się 20 września br. o godz. 18.00 w nowej synagodze przy ul. Partyzantów 7. W spotkaniu będzie uczestniczył Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesław Piszewski oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku Michał Samet.

Na podstawie:

 

22 września 2018 r.:

Sprawca został ujęty oraz na wniosek prokuratury tymczasowo aresztowany. W przeszłości mężczyzna dopuścił się podobnego przestępstwa w stosunku do parafii rzymskokatolickiej. Ze względu na rozpoznaną u niego chorobę psychiczną postępowanie prawdopodobnie zakończy się umorzeniem.

Na podstawie:

Drukuj