Synagoga w Grajewie została wzniesiona w 1888 r. na południe od rynku przy jednej z głównych ulic, noszącej obecnie ul. Wojska Polskiego. Dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta, został rozbudowany w 1900 roku. Jako miejsce kultu funkcjonował do 1939 roku[1.1].
W trakcie działań wojennych kampanii wrześniowej 1939 r. budynek został spalony. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, w trakcie okupacji sowieckiej, zniszczony obiekt przebudowano. Od listopada 1940 r. mieścił się w nim Sowiecki Dom Kultury, obliczony na 400 osób. Po wkroczeniu Niemców latem 1941 r. gmach nadal pełnił tę rolę, tyle że pod niemiecką nazwą Kulturhaus.
Po zakończeniu II wojny światowej budynek stał przez pewien czas pusty. Władze miasta przez długi czas zastanawiały się, co zrobić z tak przestronnym obiektem. Ostatecznie Powszechna Spółdzielnia Spożywców wyremontowała parter na gospodę. W 1950 r. na piętrze powstało kino o nazwie „Przyjaźń”. Po kilku latach zlikwidowano restaurację zajmującą parter oraz piwnicę, oddając ich pomieszczenia na Dom Kultury. Kino oraz Dom Kultury funkcjonują do dzisiaj.
- [1.1] Bergman E., Jagielski J., Zachowane synagogi i domy modlitwy w Polsce. Katalog, Warszawa 1996, s. 48.