W kwietniu br. pisaliśmy o zbiórce środków prowadzonej na rzecz upamiętnienia Żydów z Krościenka nad Dunajcem. Zbiórkę zorganizował Dariusz Popiela, sportowiec, olimpijczyk, pasjonat historii Żydów polskich, działający w Fundacji Nomina Rosae oraz współtworzący projekt Sądecki sztetl. Zaplanowano, że z zebranych funduszy powstanie pomnik w kształcie pękniętej macewy, na której wyryte zostaną imiona i nazwiska zamordowanych Żydów z Krościenka.

Dotychczas udało się uzbierać na ten cel ponad 30 tys. zł., a dodatkowo staraniem Fundacji Rodziny Nissenbaumów cmentarz zyskał nowe ogrodzenie.

Dzięki licznym darczyńcom w najbliższą niedzielę, 17 czerwca o godz. 13.30 na cmentarzu żydowskim w Krościenku nad Dunajcem zostanie odsłonięty pomnik poświęcony pamięci pomordowanych tam Żydów. W uroczystości wezmą udział władze gminy oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej.

O inicjatywie utworzenia pomnika przeczytacie więcej na stronie Ludzie Nie Liczby. Znajduje się tam także obszerna relacja z prac na cmentarzu.

Drukuj