8 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie Nowej Synagogi Kaliningradzkiej, będącej w istocie rekonstrukcją Nowej Synagogi Liberalnej w Królewcu, wystawionej w 1896 roku.

Świadek relacjonował: „W noc pogromu, 9 listopada 1938 roku, do synagogi w Królewcu wdarli się naziści, zniszczyli ławki, rozszarpali zwoje Tory, rozerwali modlitewniki i ułożyli swoje łupy na jedną stertę na środku pomieszczenia. W tym czasie jeden z członków partii grał na organach Horst-Wessel-Lied. Brzmiała ona nadal, gdy stos stanął w płomieniach. Dopiero, gdy ogień dosięgnął instrumentu, hałas ucichł“. Nikomu zapewne wówczas przez myśl nie przeszło, zresztą jak i przez 45 lat trwania tu ZSRR, że w tym miejscu znów stanie synagoga, tak jak kiedyś – „mauretańska”, reprezentacyjna, górująca nad miastem – pod względem wyglądu niemal identyczna ze zniszczoną.

Jeszcze na początku XXI w. o istnieniu synagogi przypominała tylko tablica pamiątkowa, umieszczona na ścianie sąsiedniego gmachu, mieszczącego zresztą przed Zagładą żydowski sierociniec. Kamień węgielny pod rekonstrukcję wmurowano 17 października 2011 roku. Inicjatorzy odbudowy uzyskali poparcie władz miasta; obecny był ówczesny mer Aleksandr Jaroszuk. Prace budowlane prowadził, zapewniając jednocześnie finansowanie, specjalny Fundusz Budowy Synagogi w Mieście Kaliningradzie, powołany przez miejscowego przedsiębiorcę Władimira Kacmana oraz tutejszą gminę żydowską. Trzeba było pokonać wiele problemów. Wcześniej na tym miejscu wznosił się… miejski cyrk. Jego przeniesienie do innej dzielnicy odbyło się na koszt inwestorów.

8 listopada 2018 r. najważniejszy etap prac dobiegł końca. Główne uroczystości odbyły się o godz. 14.00. Po przemówieniach i przecięciu wstęgi, przy wejściu głównym umieszczono mezuzę. Następnie odbyła się część modlitewna z udziałem rabina i kantora oraz uroczystość poświęcona ofiarom Nocy Kryształowej; szczególnie podniosły moment stanowiło wprowadzenie Tory. Na koniec nastąpił okolicznościowy koncert. Najbliższy Szabat będzie pierwszym świętowanym w tym miejscu od 80 lat.

Strona synagogi https://sinagoga39.tilda.ws [dostęp: 08.11.2018]

Drukuj