Ukazała się książka Kładę kamień… Los kęckich Żydów.

Książkę napisał Tadeusz Dryja – członek Towarzystwa Miłośników Kęt oraz zespołu redagującego „Almanach Kęcki”. Autor od lat zbierał informacje o kęckich Żydach. Rozmawiał ze starszymi ludźmi, korzystał ze zbiorów m. in. Instytutu Yad Vashem i portalu Wirtualny Sztetl.

Kładę kamień… Los kęckich Żydów nie jest typowym opracowaniem historycznym. Tadeusz Dryja prowadzi czytelnika po ulicach Kęt, pokazuje miejsca i opowiada o związanych z nimi ludziach. Wielkim atutem książki jest plastyczność i „świeżość” opisów. Autor urodził się w latach 50-tych, ale obraz kęckiego sztetla kreśli tak, jak gdyby widział go wczoraj.

Co ważne, Żydzi opisani przez Tadeusza Dryję nie stanowią anonimowej zbiorowości. To ludzie, którzy przed wojną doświadczali codziennych trosk i radości – takich samych jak obecni mieszkańcy Kęt.

O tym, że kilkuletnia praca Tadeusza Dryji była potrzebna dzisiejszym kęczanom, świadczy dystrybucja książki. W ciągu kilku dni prawie cały nakład – 300 egzemplarzy – został niemal całkowicie wyczerpany.

Drukuj