Tad Taube, Darczyńca-Założyciel Muzeum POLIN, został dziś uhonorowany przez Uniwersytet Jagielloński tytułem doktora honoris causa.

Uczelnia wyróżniła w ten sposób wkład laureata w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, przywracanie pamięci o historii polskich Żydów oraz budowanie relacji między Polakami a Żydami. To wyróżnienie ma szczególnie silną wymowę symboliczną – przyznała je bowiem uczelnia w rodzinnym mieście Taubego, który wyjechał z Krakowa jako dziecko, przenosząc się do Stanów Zjednoczonych.

Przejawem społecznej aktywności laureata jest m.in. Nagroda im. Ireny Sendlerowej, od 2008 r. przyznawana osobom, które swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. 11 czerwca 2018 r., podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie, otrzymał ją amerykański nauczyciel Norman Conard. W 1999 r., wraz z uczennicami swojego liceum, napisał i wystawił sztukę Życie w słoiku, przypominającą postać i okupacyjną działalność Sendlerowej. Szkolne przedstawienie odniosło niezwykły sukces – zostało wystawione ponad 200 razy w całym kraju, a o polskiej bohaterce dowiedziały się tysiące ludzi.

W zbiorach historii mówionej Muzeum POLIN znajduje się wywiad z Tadem Taube. Całość nagrania dostępna jest w Centrum Informacyjnym Muzeum POLIN.

Drukuj