Cmentarz żydowski tzw. nowy w Końskowoli, znajduje się przy ul. Górna Niwa, w północnej części miejscowości, za rzeką Kurówką, w sąsiedztwie cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Zajmuje dwie działki o sygn. 639 i 640 o łącznej powierzchni 1,1 ha, a jego fragment otoczony jest współczesnym ogrodzeniem z drucianej siatki. Lokalizację obrazuje polska historyczna mapa topograficzna Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 roku (skala 1:100000). W 1990 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji z 29.12.1990 r., podjętej przez WKZ Lublin.

Cmentarz powstał zapewne na początku XIX w., po tym jak w 1798 r. książę Adam Kazimierz Czartoryski podarował miejscowym Żydom teren wydzielony z tzw. Niwy Dworskiej. Kiedy w 1832 r. stary cmentarz żydowski był już zapełniony, cmentarz za rzeką Kurówką stał się jedynym miejscem pochówku Żydów z gminy końskowolskiej. Obszar cmentarza zajmował kwadratową działkę o boku 75 łokci (43,2 m). Z czasem została ona powiększona. 

Nowy cmentarz służył gminie końskowolskiej do II wojny światowej. W czasie okupacji Niemcy zdewastowali cmentarz. Wyrwane nagrobki wykorzystali do utwardzenia ul. Zakładowej, gdzie znajdują się do dzisiejszego dnia. Prawdopodobnie na terenie cmentarza są groby masowe z czasu Zagłady.

Po 1945 r. teren nekropoli pozostawał zaniedbany, nieogrodzony. Od strony cmentarza ewangelickiego zachował się fragment kamiennego muru. W 2022 r. cmentarz został uprzątnięty, wycięto gęstą roślinność. Przy ul. Górna Niwa ustawiono kamień z tablicą informacyjną. Obecnie w ratuszu w Końskowoli przechowywanych jest 5 fragmentów macew pochodzących z tego cmentarza. 

Drukuj