Hermanowa Róża Maria

Róża Maria Hermanowa - Dane osobowe
Data urodzenia: 16 stycznia 1902
Miejsce urodzenia: Łódź
Data śmierci: 7 marca 1995
Miejsce śmierci: Łódź
Zawód: lekarka, szachistka
Powiązane miejscowości: Łódź

Hermanowa Róża Maria (16.01.1902, Łódź – 7.03.1995, Łódź) – lekarka, dwukrotna mistrzyni Polski w szachach kobiet.

Róża Hermanowa z domu Lubińska swoje życie poświęciła leczeniu ludzi i szachom. Po zdaniu matury rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim i ukończyła je pod koniec lat 20. XX wieku. Była lekarzem chorób wewnętrznych. Życiową przygodę z szachami rozpoczęła jako dwunastolatka, a podstaw królewskiej gry nauczył ją ojciec.

W turniejach zaczęła występować w połowie lat 30., co wynikało z braku kobiecych imprez w okresie wcześniejszym. Zarówno w mistrzostwach Warszawy, jak i w mistrzostwach Polski zajmowała miejsca w ścisłej czołówce, dzięki czemu miała zagwarantowane miejsce w reprezentacji Polski na mistrzostwa świata.

W 1937 r. startowała w VI mistrzostwach świata kobiet i dzieliła X-XVI lokatę m.in. z niekwestionowaną wówczas liderką polskich szachów Reginą Gerlecką.
W tym czasie Hermanowa z powodzeniem próbowała także swych sił w turniejach męskich.

W trakcie mistrzostw Warszawy w 1939 r. dziennikarz „Kuriera Polskiego” pisał:

„dr Róża Hermanowa jest przystojną brunetką. Jej młoda twarz oryginalnie wygląda w otoczeniu gładkich lekko siwiejących włosów. Jest ona lekarką, asystentką jednego z najpoważniejszych przedstawicielstw medycyny warszawskiej. Praca zawodowa nie przeszkadza jej w grze (...). Jej zdaniem, przyszłość w szachach należy do kobiet, które niewątpliwie osiągną poziom gry panów”.

Po wybuchu wojny Hermanowa znalazła się w warszawskim getcie. W 1942 r. uczestniczyła w turnieju szachowym, zorganizowanym w ramach pomocy zimowej. Spośród kilkunastu uczestników tego turnieju, okres getta przeżyła tylko ona i bracia Jerzy i Marek Szapiro. W getcie Hermanowa wraz ze swym mężem, słynnym neurologiem Eufemiuszem Hermanem, nieśli pomoc chorym podczas epidemii duru plamistego.

Po wojnie Róża Hermanowa zdobyła tytuł mistrzyni Polski w 1949 i 1950 roku. Reprezentowała Polskę w turnieju o mistrzostwo świata w Moskwie w 1950 r.  zdobywając tytuł mistrzyni międzynarodowej. W 1951 r. została wicemistrzynią kraju. W turniejach o mistrzostwo Polski startowała do 1969 roku.

Szachami i szachistami interesowała się do ostatnich miesięcy życia. Na początku lat 70.XX w. opiekowała się ciężko chorym nestorem polskich szachów Kazimierzem Makarczykiem w ostatnich miesiącach jego życia.

Róża Hermanowa zmarła 7 marca 1995 r. w Łodzi.

 

Stefan Gawlikowski

Czytaj więcej

Bibliografia:

  • Wolsza T., Słownik biograficzny szachistów polskich t. 2, Warszawa 1996
  • Dudziński P. Szachy wojenne 1939-1945, Ostrów Wielkopolski 2013

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.