Adres policyjny

Nr

hip.

Data/y

Starszy(i) domu modlitwy

Osób

Źródła

Aleksandrowska 4 (Bałuty)

 

29.09.1904

Szpichler Henoch
Zalma

30

Policmajster m. Łodzi (PmŁ) 1873, nlb.
 

Aleksandrowska 7 (Bałuty)

 

18.06.1900

Dawid Ofenbach

20

Łódzka Gmina Wyznaniowa Żydowska (ŁGWŻ) 1, ss. 194–195

Aleksandrowska 8 (Bałuty)

 

18.08.1900

Izbicki Szlama Hersz

30

Rząd Gubernialny Piotrkowski, Wydział Administracyjny (RGP-Adm.) 9507, k. 15v–16

Aleksandryjska 5

 

28.08.1903

Senderowicz Abram
Ber, Poter vel Patora
Abram Chaim

50

PmŁ 1872, nlb.

Aleksandryjska 6

188a

18.07.1902

Miaskowski Abram

30

PmŁ 1870, nlb.

Aleksandryjska 8

188

1897

Rorman Mojżesz

 

PmŁ 1864, nlb.

Aleksandryjska 10

53

03.07.1898

Białek Abram,
Grynsztejn Hersz

>30

ŁGWŻ 1, s. 106

Aleksandryjska 11[1.1]

190

28.06.1895

Lubochiński Juda Lejb,
Milich Wolf

32

PmŁ 1863, nlb.; 1873, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 98

Aleksandryjska 12

54

23.06.1898

Najman Szulem
Emanuel

 

PmŁ 1867, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 118, 120–121

Aleksandryjska 12

54

13.09.1902

Wald Dawid

80

PmŁ 1868, nlb.

Aleksandryjska 14

55b

25.09.1902

Wąjsbeg Zelig

30

PmŁ 1868, nlb.

Aleksandryjska 16

55

24.08.1895

Orenbach vel Orenbur
Szmul Zandel

30

PmŁ 579, 1863, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 11v–12; ŁGWŻ 1, s. 98

Aleksandryjska 24

60

10.07.1896

Milich Wolf

30

PmŁ 1863, nlb.

Aleksandryjska 25

44

10.03.1899

Krawiecki Eliasz Majer

30

RGP-Adm. 9255, k. 59v,
61, 62, 80; RGP-Adm.
9507, k. 11v–12; PmŁ 1881, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 136–138

Aleksandryjska 34

 

07.07.1900

Rodzyński Abram Lejb

34

RGP-Adm. 9507, k. 11v–12; ŁGWŻ 1, ss. 186, 188–189

Benedykta 13

 

21.06.1903

Lewsztąjn Józef

30

PmŁ 1872, nlb.

Benedykta 28

 

03.09.1908

Rapaport Szmul Abram

26

PmŁ 1876, nlb.

Benedykta 45

 

07.08.1896

Lipski Moszek

31

RGP-Adm. 9507, k. 30v–31

Brzezińska 13 (Bałuty)

 

03.06.1904

Sztejn Aleksander

30

PmŁ 1873, nlb.

Brzezińska 26 (Bałuty)

 

03.04.1899

Oszkowski Jakub,
Wrżonski Michał

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 112, 114–115; ŁGWŻ 1, 172, 176

Cegielniana 6

 

1935

Dom Modlitwy i Nauki
Talmudycznej im. b.p.
Salomona Nusena
Monata-Bąjs Szlome

 

Urząd Wojewódzki Łódzki (UWŁ) 1208, nlb.

Cegielniana 7

 

26.06.1902

Gilman Kadesz

111

PmŁ 1870, nlb.

Cegielniana 28

272b

04.04.1902

Helman Mojżesz Lejb

38

PmŁ 1867, nlb. 1870, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 227, 229–230

Cegielniana 29

 

07.07.1897

Kon Aron, Uberbaum
Symcha, Winter Chaim
Mendel

 

RGP-Adm. 9507, k. 20v–21

Cegielniana 36 lub 38

 

24.10.1895

Monat Salomon

30

PmŁ 1863, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 20v–21; ŁGWŻ 1, s. 98

Cegielniana 46[1.2]

1402a

08.04.1893

Szpejberg Hersz, Zaks Jakub

 

ŁGWŻ 1, ss. 146–147

Cegielniana 48

 

29.01.1900

Berger Dydie

97

RGP-Adm. 9507, k. 22v–23

Cegielniana 52

 

02.11.1908

„Linat ha-Cholim”

60

PmŁ 1876, nlb.

Cegielniana 56[1.3]

2219

ok. 1900

[Uryson Josel?]

40

PmŁ 1881, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 319–320

Długa 14

320 1,1

04.04.1902

Janowski Chaim

30

PmŁ 1870, nlb.; 1880, nlb.

Długa 22[1.4]

 

14.12.1913

Uberbaum Symcha

30

PmŁ 1881, nlb.

Długa 68

796a

01.03.1898

Gejnzler Herman Józef

26

ŁGWŻ 1, 56–57; PmŁ 1864, nlb.

Długa 76

 

22.12.1897

Gejnzler Herman Józef

26

RGP-Adm. 9507, k. 30v–31

Długa 76

 

08.01.1909

Goldberg Gerszon

25

PmŁ 1877, nlb.

Drewnowska 4

120

09.07.1898

Rotman Izrael

 

RGP-Adm. 9255, k. 78

[Drewnowska 6?]

121

1891

Kaliński Jankiel,
Zarzewski Jankiel

 

PmŁ 579, nlb.

Drewnowska 11

114a

10.03.1899

Rotman Izrael

30

RGP-Adm. 9507, k. 12v–13

Drewnowska 11

114a

1898

Koplowicz Kopel

 

RGP-Adm. 9255, k. 76–77v

Drewnowska 11

114a

11.08.1906

Sendrowicz

Peter

 

PmŁ 1875, nlb.

Drewnowska 15 lub 16

125?

126

13.06.1893

Czośniak Jonas vel
Leon

34

RGP-Adm. 9507, k. 13v–14; ŁGWŻ 1, ss. 13–14, 146–147

Drewnowska 21

104

17.08.1895

Lewkowicz Jankiel,
Milich Wolf

30

PmŁ 1863, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 13v–14; ŁGWŻ 1, s. 98

Drewnowska 32

1366a

22.08.1898

Kon Abram Józef

30

RGP-Adm. 9507, k. 13v–14; ŁGWŻ 1, ss. 122, 124

Dzielna 29[1.5]

1111

05.11.1898

Łódzki vel Lidzki
Eliasz, Topielewicz
Dawid Lejb, Epel
Szołom

30

RGP-Adm. 9361, k. 163–
164v; 9507, k. 20v–21

Dzielna 29[1.6]

1111

16.12.1904

Nelkin Józef

50

PmŁ 1873, nlb.

Dzielna 29

1111

11.06.1908

Lederman Szmul
Fridrich Aron

49

PmŁ 1876, nlb.

Franciszkańska 22

[65]

03.06.1900

Radzinski Abram Lejb

35

RGP-Adm. 9361, k. 95–98

Główna 41

 

20.10.1906

Grynberg Matys
Szlama

35

PmŁ 1875, nlb.

Główna 41

 

19.07.1909

„Chewrat-Miszmorim”

30

PmŁ 1877, nlb.

Główna 46[1.7]

1091a

wiosna 1910

Abramowicz Icek
Majer

 

ŁGWŻ 1, s. 279

Główna 55

1175

02.12.1897

Gutgold Moszek
Isakowicz

20

ŁGWŻ 1, ss. 53–54; PmŁ 1864, nlb.

Główna 60

 

24.03.1906

Kryształ A., Okno T.

 

PmŁ 1875, nlb.

Jakuba 3

29

20.08.1893

Gostyński Beniamin

30

RGP-Adm. 9507, k. 25v–26; ŁGWŻ 1, ss. 92–93

Jakuba 7

27

1891

Direnheld Michał

 

PmŁ 579, nlb.

Jakuba 10

33

03.11.1899

Grincwejg Mendel

 

ŁGWŻ 1, s. 185

Jakuba 10

33

koniec XIX w.

Jakubowicz Michał
Wigdor, Banasz Icek

30

ŁGWŻ 1, s. 131

Jakuba 12

 

przed 1930

„Jeszibat Beit Israel”

 

UWŁ 1238, ss. 2–3

Jerozolimska 7

14

1898

Lipski Fiszel

25

RGP-Adm. 9255, k. 42–43

Jerozolimska 7

14

10.07.1898

Zander Hercyk

30

RGP-Adm. 9507, k. 25v–26

Jerozolimska 9

 

06.03.1899

Halpern Icek

25

RGP-Adm. 9507, k. 26v–27

Juliusza 3

1179a

26.05.1897

Moszkowicz Dawid,
Mostowicz Berek Wolf

31

RGP-Adm. 9507, k. 31v–32; PmŁ 1864, nlb.

Kamienna 6

1419b

14.08.1898

Lebental Szlama

 

ŁGWŻ 1, s. 134

Kamienna 6

1419b

05.09.1903

Binensztok Mordka

30

PmŁ 1872, nlb.

Kamienna 9

1418d

10.04.1899

Hejlman Mordka,
Fejl Herszel

30

RGP-Adm. 9255, k. 144–
146, 149; 9507, k. 22v–23

Kamienna 13[1.1.6]

1418f

20.08.1898

Rajbenbach Zelig

30

RGP-Adm. 9507, k. 22v–23; PmŁ 1865, nlb.

Kamienna 13

1418f

23.08.1900

Nelken Józef

 

ŁGWŻ 1, ss. 231–233

Kamienna 17

1428a

11.05.1898

Kaufman Moszek

30

RGP-Adm. 9507, k. 22v–23; ŁGWŻ 1, ss. 75–76; PmŁ 1865, nlb

Kamienna 18

 

13.09.1902

Tajch Izrael

40

PmŁ 1868, nlb.

Kamienna 20

1427a

31.05.1898

Łódzki vel Łucki Eliasz, Topielewicz Dawid Lejb, Sudjan Lejb

30

ŁGWŻ 1, ss. 70, 72–73

Kielma (Bałuty)

 

11.10.1900

Trejster Moszek

30

PmŁ 1867, nlb.

Konstantynowska 46

320f

26.04.1896

Bendet Mordka

30

RGP-Adm. 9507, k. 17v–18; ŁGWŻ 1, ss. 125, 127

Konstantynowska 65

32 lb,
b, a

06.06.1902

Gnatek Herszlik

30

PmŁ 1870, nlb.

Kościelny Plac 8

185/186

przełom XIX
i XX w.

Lebental Szlama

 

ŁGWŻ 1, s. 135

Krótka 6

 

10.07.1896

Paluch Majer

30

RGP-Adm. 9507, k. 29v–30

Krótka 12[1.8]

 

02.10.1904

Paluch Majer

55

PmŁ 1873, nlb.

Krótka 12

 

11.01.1909

Walman Majer
Chaskiel

30

PmŁ 1877, nlb.

Lutomierska 18

104

03.07.1900

Lizman vel Lozman
Gersz

30

RGP-Adm. 9361, k. 121,
124; 9507, k. 13v–14

Łagiewnicka 6 (Bałuty)

 

03.05.1900

Friszman vel Fiszman
Szymon

30

PmŁ 579, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 15v–16; ŁGWŻ 1, s. 190

Mikołajewska 9

506a

przed 03.07.1903

[Lichtenberg?]

30

PmŁ 1872, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 103

Mikołajewska 64

 

23.04.1895

Kac Icek Józef

30

RGP-Adm. 9507, k. 31v–32

Mikołajewska 64

 

14.11.1909

Feder Gerszon

96

PmŁ 1877, nlb.

Mikołajewska 69

1093

1895

 

31

ŁGWŻ 1, ss. 39–40

Nowomiejska 4

 

20.07. 1904

Kapłan Abram

110

PmŁ 1873, nlb.

Nowomiejska 6

10

27.05.1898

Landau vel Lande
Moszek Mendel

35

RGP-Adm. 9507, k. 18v–19; ŁGWŻ 1, s. 105

Nowomiejska[[ref:|Przeniesiony ze Wschodniej 18.]]

234

1891

Berman Wolf,
Fannelberg Jakub,
Marnowicz Abram

 

PmŁ 579, nlb.

Nowomiejska 15

232

16.08.1894

Lewkowicz Jakub

30

PmŁ 579, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 24v–25; ŁGWŻ 1, ss. 146, 148

Nowomiejska 19

21a

1891

Fajtlowicz Fajwel,
Bławat Motel,
Grosfreid Pinkus

 

PmŁ 579, nlb.

Nowomiejska 21

21aa

01.10.1899

Jakubowicz Wigdor,
Banat vel Banan Icek
vel Chaskiel

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 268, 270; 9507, k. 24v–25

Nowomiejska 26

20

08.04.1893

Sierakowski Ezriel

34

PmŁ 1867, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 12v–13; ŁGWŻ 1, ss. 146–148

Nowo-Zarzewska 3

1069b

13.09.1901

Engel Gabriel

60

PmŁ 1867, nlb.

Nowo-Zarzewska 6

 

03.02.1909

Wajnberg Eliasz

30

PmŁ 1877, nlb.

Nowo-Zarzewska 20

 

22.01.1937

Francuz Izrael

 

UWŁ 2512, ss. 32,35–36

Niska 18[1.9]

1276k

07.11.1901

Herc Mordka

100

PmŁ 1868, nlb.; 1870, nlb.; 1873, nlb.

Nowy Rynek 7

7

1891

Epsztejn Salo vel
Szlama, Siemiatycki
Hersz, German Zachar
vel Zachariasz

 

PmŁ 579, nlb., 1867, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 146

Nowy Rynek 10

240

04.08.1876

Baruch August (w
1891–1901)

 

PmŁ 579, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 146

Ogrodowa 10

287

1891

Hilenberg Lajbuś,
Bławat Lajbuś

 

PmŁ 579, nlb.

Ogrodowa 10

287

08.07.1902

Bergman Aleksander

 

PmŁ 1867, nlb.; 1870, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 208

Ogrodowa 12

288

1891

Berger Abram

 

PmŁ 579, nlb.

Ogrodowa 12

288

? 09.1900

Perła Dawid Józef

 

RGP-Adm. 9361, k. 176;
ŁGWŻ 1, ss. 203–204

Ogrodowa 12 (Bałuty)

 

28.09.1898

Warszawski Wolf

* 30

RGP-Adm. 9507, k. 13v–14; ŁGWŻ 1, ss. 110–111

Pańska 40

 

22.07.1908

Łaski Mordka Majer

22

PmŁ 1876, nlb.

Pańska 67

 

05.05.1908

Przygurski Józef
Moszek

21

PmŁ 1880, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 329

Pieprzowa 14[1.10] (Bałuty)

 

15.09.1900

Bursztynowicz Lejzer

30

RGP-Adm. 9361, k. 155,
157–158, 177

Pieprzowa 16 (Bałuty)

 

16.11.1899

Bursztynowicz Lejzer

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 164, 167–167v; RGP-Adm. 9507, k. 14v–15; ŁGWŻ 1, s. 162

Pieprzowa 17 (Bałuty)

 

22.04.1901

Rozenberg Abram

 

ŁGWŻ 1, s. 251

Pieprzowa 21 (Bałuty)

 

12.03.1898

Dykierman Sender

30

RGP-Adm. 9507, k. 13v–14; PmŁ 1865, nlb.

Piłsudskiego 25

 

03.12.1936

Girtler Moszek Majer

 

UWŁ 2512, ss. 32,33–34

Piotrkowska 8

250

26.06.1902

Dyszkin vel Dyszke
Sender

30

PmŁ 1870, nlb.

Piotrkowska 12

252

15.08.1895

Senderowicz vel
Sendrowicz Izrael

30

ŁGWŻ 1, ss. 35–36, 148

Piotrkowska 17

275

17.09.1877

Bławat Chaim

33

RGP-Adm. 9507, k. 19v–20

Piotrkowska 17

275

1891

Cygielberg Lewi

 

PmŁ 579, nlb.

Piotrkowska 19

274

16.06.1895

Kon Salomon

30

RGP-Adm. 9507, k. 19v–20; ŁGWŻ 1, ss. 41–42, 146, 148

Piotrkowska 23

273

1873

Winter Chaim,
Uberbojm Symcha

 

PmŁ 579, nlb.

Piotrkowska 25

 

04.09.1876

Belin Jakub

25

RGP-Adm. 9507, k. 19v–20

Piotrkowska 29

271

1891

Szifowicz Rachmil

 

PmŁ 579, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 146

Piotrkowska 31[1.11]

270

1891

Kon Aron, Winter
Chaim, Uberbaum
Symcha

 

PmŁ 579, nlb.

Piotrkowska 33

269

od 1876

Winter Chaim (1891)

 

PmŁ 579, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 146

Piotrkowska 33

269

1891

Berger Dydie

 

PmŁ 579, nlb.

Piotrkowska 38

260

17.09.1892

Grinszpan vel
Grinsztajn Symeon vel
Szymon

30

PmŁ 579, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 19v–20

Piotrkowska 42

261

26.09.1898

Sroka Jakub

30

RGP-Adm. 9507, k. 19v–20; ŁGWŻ 1, ss. 89–91

Piotrkowska 43

265

08.06.1899

Gliksman Eliakim,
Jankielewicz Jakub

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 177, 179–180v; 9507, k. 20v–21; ŁGWŻ 1, ss. 167–168

Piotrkowska 50

263

przed 01.10.1894

 

 

ŁGWŻ 1, s. 146

Piotrkowska 60

 

09.07.1901

Majerowicz Izrael
Wolf, Wolberg Izrael

31

PmŁ 1867, nlb.

Piotrkowska 81

769

04.02.1898

Herszberg Szmul
Gilwan Kadet

50

PmŁ 1864, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 58–59

Piotrkowska 82

 

09.08.1896

Bławat Menasze,
Muchnicki vel
Michnicki Hersz

30

RGP-Adm. 9507, k. 29v–30

Piotrkowska 83

768

06.04.1893

Wiślicki Chaim Jakub

30

PmŁ 579, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 30v–31; ŁGWŻ 1, ss. 4–5, 146–147

Piotrkowska 88

520

07.12.1900

Pelc vel Plesner
Chaskiel

81

PmŁ 1870, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 238

Piotrkowska 92

 

08.03.1908

Paluch Majer

55

PmŁ 1876, nlb.

Piotrkowska 107

756

1891

Lipszyc Berszt

 

PmŁ 579, nlb.

Piotrkowska 107

756

30.08.1895

Bryczkowski Henoch

 

PmŁ 1864, nlb.

Piotrkowska 117

751

31.03.1900

Kon Abram Moszek

15

RGP-Adm. 9361, k. 73–77

Piotrkowska 118[1.12]

537

24.08.1895

Bryczkowski Henoch

31

PmŁ 1864, nlb.; PmŁ 1870, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 29v–30

Piotrkowska 120

538

14.07.1900

Gamprecht Moszek
Icek

 

ŁGWŻ 1, ss. 198–200

Piotrkowska 120

538

24.05.1902

Galtricht Moszek

30

PmŁ 1870, nlb.

Piotrkowska 145

737

10.06.1893

Jakubowicz Lewek

30

PmŁ 579, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 30v–31; ŁGWŻ 1, ss. 11–12, 146–147

Piotrkowska 197

711

05.07.1898

Szpigel vel Szligiel
Wolf Ber

30

RGP-Adm. 9507, k. 33v–34; ŁGWŻ 1, ss. 112–114

Piotrkowska 284

626

18.10.1900

Rotholz Michał

30

PmŁ 1867, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 221, 223, 236

Podrzeczna 5

134

24.05.1902

Nejman Szulim

75

PmŁ 1870, nlb.

Podrzeczna 8

28

1891

Orbach Lejzer Moszek,
Frenkel Chemia

 

PmŁ 579, nlb.

Podrzeczna 9

132a

11.05.1898

Szpigel Józef

30

PmŁ 1865, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 12v–13; ŁGWŻ 1, s. 62

[Podrzeczna 9 lub 12?]

132

1891

Terakowski Ezriel

 

PmŁ 579, nlb.

[Podrzeczna 9 lub 12?]

132

1891

Józefowicz Moszek

 

PmŁ 579, nlb.

[Podrzeczna 9 lub 12?]

132

1891

Lewek Lewkowicz

 

PmŁ 579, nlb.

Podrzeczna 11

[131]

03.09.1902

Gociał Józef

41

PmŁ 1868, nlb.

Podrzeczna 12

132 [?]

20.08.1898

Karmioł Hersz

30

RGP-Adm. 9507, k. 12v–13; ŁGWŻ 1, ss. 8–9

[Podrzeczna 21?]

74

1891

Szwajcar Lejb

 

PmŁ 579, nlb.

Południowa 2

 

15.08.1895

Sendrowicz Izrael

30

RGP-Adm. 9507, k. 18v–19

Południowa 18

481

21.04.1893

Finkelberg Jakub,
Berman Wolf Majer,
Markowicz Abram

30

RGP-Adm. 9507, k. 23v–24; ŁGWŻ 1, ss. 8–9, 147

Południowa 18

481

13.09.1902

Nelken Józef

30

PmŁ 1868, nlb.

Południowa 20

483

25.02.1897

Solomonowicz Zalman

20

PmŁ 1864, nlb.

Południowa 21[[refr:|W 1898 r. przeniesiony na Kamienną 13.]]

1420

16.09.1894

Rajbenbach Zelig

30

ŁGWŻ 1, ss. 25–26, 148

Południowa 22

 

26.02.1897

Solomonowicz Zalman

30

RGP-Adm. 9507, k. 23v–24

Południowa 25

 

22.04.1895

Lipsztejn Hersz,
Codyk Bernsztejn

30

RGP-Adm. 9507, k. 21v–22

Południowa 27[1.13]

1423

29.10.1899

Kac Chaim Szlama

 

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 276–276v, 279–281; 9507, k. 23v–24

Południowa 28

486

03.07.1902

Rajcher Wilhelm vel
Wolf

42

PmŁ 1870, nlb.

Południowa 30

420 a

12.08.1895

Lewkowicz Abram
Sucher

32

PmŁ 1863, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 23v–24; ŁGWŻ 1, s. 98

Północna 5

313

18.09.1902

Wajnberg Ire

40

PmŁ 1868, nlb.

Północna 6

298

1897

Kochański Moszek

 

ŁGWŻ 1, s. 95

Północna 6

298

12.09.1897

Zilbersztejn Hersz

50

RGP-Adm. 9507, k. 25v–26

Północna 7

312

07.08.1893

Zilbersztejn Hersz

[50]

PmŁ 579, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 15–16, 146–147

Północna 7

312

09.08.1896

Michałowicz Moszek

30

RGP-Adm. 9507, k. 17v–18

Północna 9

311

09.02.1896

Fajtlowicz Moszek

30

PmŁ 1863, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 99

[Północna 9]

311

1891

Wajngarten Zelig
Wigdor

 

PmŁ 579, nlb.

Północna 10

 

11.09.1902

Adesman Majer

30

PmŁ 1868, nlb.

Północna 11

310

12.06.1896

Helpem vel Halbpem
Icek Lejb

25

PmŁ 1863, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 98

Północna 11

310

1891

Fridman Szmul,
Szpiwak Issaak

 

PmŁ 579, nlb.

Północna 11

310

1891

Landau Rafał

 

PmŁ 579, nlb.

Północna 11

310

11.06.1899

Landau Nusen Icek

40

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 195–196v, 199; RGP-Adm. 9507, k. 17v–18; ŁGWŻ 1, ss. 159, 160–161

Północna 21

 

13.11.1896

Zilberman Lewek

30

RGP-Adm. 9507, k. 24v–25

Północna 23

336a

01.06.1902

Witelzon Abram

50

PmŁ 1870, nlb.

Północna 25

336b

03.08.1902

Frenkel Szymon

35

PmŁ 1868, nlb.

Północna 25

336b

20.01.1909

Kirszbaum Majer

40

PmŁ 1877, nlb.

Północna 31

338a

11.09.1902

Fajn Fiszel

38

PmŁ 1868, nlb.

Promenadna 34

 

28.08.1903

Paluch Majer

30

PmŁ 1872, nlb.

Rokicińska 6[1.14]

1276

1899

Gerc (Herz?) Mordka

30

RGP-Adm. 9255, k. 200,
204–204v

Rokicińska 8[1.15]

560b

1910

 

50

ŁGWŻ 1, ss. 281–282, 284–285

Rokicińska 12[1.16]

560e, d, e, f

1898

Herc (Herz?) Mordka

30

RGP-Adm. 9255, k. 204–
204v

Rokicińska 20

1276

14.10.1898

Herc (Herz?) Mordka

30

RGP-Adm. 9507, k. 33v–34

Rokicińska 28[1.17]

675A

12.11.1904

Herc (Herz?) Mordka

 

PmŁ 1873, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 283

Rokicińska 31

1276a, b

12.07.1899

Herc (Herz?) Mordka

30

PmŁ 1866, nlb.

Rzgowska 2

627a, c

19.04.1901

Grinberg Perec

 

ŁGWŻ 1, ss. 253–254

Rzgowska 8

627g

23.01.1896

Ferszter Jakub vel
Jankiel

30

RGP-Adm. 9507, k. 33v–34; PmŁ 1867, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 49, 98

[Rzgowska 10?]

627c

1891

Krel Szmul Moszek,
Berger Moszek

 

PmŁ 579, nlb.

Składowa 13

1114

09.07.1897

Maślanka Icek

30

PmŁ 1864, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 29v–30

Skwerowa 18

1384d

24.07.1898

Kligier Chil

30

ŁGWŻ 1, ss. 115–117

Solna 5[1.18]

338B

22.09.1905

Radzyner vel Radziner
Dawid Berek vel Ber

 

PmŁ 1874, nlb.

Solna 8

337a

03.06.1900

Radzyner vel Radziner
Dawid Berek vel Ber

30

APŁ, RGP-Adm. 9361, k. 100, 119; 9507, k. 23v–24; ŁGWŻ 1, s. 178

Solna 11

338a

10.06.1898

Frenkel Abram Icek

30

RGP-Adm. 9507, k. 24v–25; ŁGWŻ 1, s. 108

Staro-Brzezińska 36

 

1901

 

 

PmŁ 1867, nlb.

Staro-Zarzewska 5

627

14.09.1903

Fridman Szlama

40

PmŁ 1872, nlb.

Staro-Zarzewska 5

627

12.11.1901

Markus Mordka

 

ŁGWŻ 1, s. 249

Staro-Zarzewska 35

 

1903

Goldberg Moszek,
Goldberg Chaim

 

PmŁ 1872, nlb.

Stary Rynek 2

228

17.09.1899

Łódzki vel Łucki
Henoch

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 262–263v; RGP-Adm. 9507, k. 11v–12; ŁGWŻ 1, s. 169

Stary Rynek 6

224

1891

Frenkel Szymon Wolf,
Orbach Jakub

 

PmŁ 579, nlb.

Stary Rynek 11

190

21.07.1895

Lubochiński Juda,
Joskowicz Lejb

32

RGP-Adm. 9507, k. 12v–13; ŁGWŻ 1, ss. 27–28, 98

Stary Rynek 13

181

1891

Latowicz Abram,
Kaufepan Bombel

 

PmŁ 579, nlb.

Stary Rynek 14[1.19]

180

24.03.1895

Rorman Moszek Majer

30

PmŁ 579, 1864, nlb.;
ŁGWŻ 1, s. 148

[Stary Rynek?]

193

1891

Berger Abram

 

PmŁ 579, nlb.

Stodolniana 7

126

1891

Czośniak Jonas

 

PmŁ 579, nlb.

Średnia 2

329

1891

Honigsztajn Jakub,
Krul Majer

 

PmŁ 579, nlb.

Średnia 17

428

21.03.1897

Karpf Robert

75

RGP-Adm. 9507, k. 23v–24; PmŁ 1864, nlb.

Średnia 44

355

05.02.1900

Krauskopf Szaja Ber

30

RGP-Adm. 9361, k. 28–30; 9507, k. 26v–27

Targowa 10

 

24.05.1902

Frenkel Henoch

36

PmŁ 1870, nlb.

Targowa 65

 

1898

Abramowicz Icek
Majer

40

RGP-Adm. 9255, k. 35–35v, 39

Widzewska 26[1.20]

1426

14.10.1899

Epsztejn Szymon vel
Szołom, Siemiatycki Hersz, Herman Zachariasz

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 272–273, 275; RGP-Adm. 9507, k. 21v–22

Widzewska 42[1.21]

1434

09.01.1898

Sznejberg Hersz,
Zaks Jakub I.

n. o.

PmŁ 1864, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 21v–22; ŁGWŻ 1, s. 52

Widzewska 46[1.22]

 

14.12.1913

Wald Icze

40

PmŁ 1881, nlb.

[Widzewska 65?]

1110

1891

Sznejberg Hersz

 

PmŁ 579, nlb.

Widzewska 71

 

09.03.1900

Wieruszewski Mordka
Mendel

31

RGP-Adm. 9361, k. 52, 56; 9507, k. 29v–30

Widzewska 90

1128

1910

Birnbaum Chaim

 

ŁGWŻ 1, s. 302

Widzewska
119 lub 121

1094a

18.03.1899

Grosman Moszek
Lejzer

35

RGP-Adm. 9255, k. 94–97; 9507, k. 30v–31

[Widzewska 121? lub Dzielna 62 lub 64?]

 

1891

Fajlłowicz Fajwel,
Bławat Motel,
Grosfreid Pinkus

 

PmŁ 579, nlb.

Wolborska 1

233

03.05.1898

Orbach Lejzer Moszek

30

PmŁ 1865, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 25v–26; ŁGWŻ 1, ss. 80–82

Wolborska 3

222

21.07.1898

Żelechowski vel
Żelichow Nachman
Nusyn

30

ŁGWŻ 1, ss. 81–82, 84; PmŁ 1865, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 24v–25

Wolborska 18

201a

17.07.1900

Kaczka Hercek

 

PmŁ 1867, nlb.

Wolborska 28[1.23]

 

25.10.1904

Lubochiński Idel

32

PmŁ 1873, nlb.

Wolborska 32

[3]

17.08.1902

Libermensz Moszek

33

PmŁ 1868, nlb.

Wolborska 33

21 1B

11.04.1899

Lajpciger Lejb, Pantel vel Bantel Elja

30

RGP-Adm. 9255, k. 127–
129; 9507, k. 25v–26;
ŁGWŻ 1, ss. 132–133

Wólczańska 137

 

04.02.1906

Szmerłowicz A.

35

PmŁ 1875, nlb.

Wschodnia 2

2 lm, a

01.06.1902

Hamburski Chune

 

PmŁ 1867, nlb.; PmŁ 1870, nlb.

Wschodnia 10

465

1876

Kon Aron [?]

 

PmŁ 579, nlb.

Wschodnia 15[1.1.6]

 

02.10.1904

Russak Aron

30

PmŁ 1873, nlb.

Wschodnia 18

469

24.07.1898

Jakubowicz Michał
Wigdor, Banasz Icek

30

RGP-Adm. 9255, k. 17–18, 20; ŁGWŻ 1, ss. 128–130

Wschodnia 24

 

29.07.1899

Bibergal Chaim
Zalman, Lichtensztejn Majer

30

RGP-Adm. 9507, k. 18v–19

Wschodnia 25

457

1891

Rajbenbach Zelig

 

PmŁ 579, nlb.

Wschodnia 25

457

29.08.1895

Czlenow Aron,
Krenicer vel Krinicer
Zalma

32

RGP-Adm. 9507, k. 18v–19; ŁGWŻ 1, ss. 33–34, 148

Wschodnia 29

455

27.07.1899

Bibergal Zalman Wolf,
Lichtensztejn Majer

30

PmŁ 1866, nlb.; RGP-Adm. 9255, k. 207–207v, 223, 225; ŁGWŻ 1, s. 151

Wschodnia 33[1.24]

452

18.05.1893

Kac Szlama Chaim

30

RGP-Adm. 9255, k. 277–
277v; PmŁ 579, nlb.;
ŁGWŻ 1, ss. 17–18, 146–147

Wschodnia [35?]

453

1891

Liberman Pinkus,
Łódzki vel Łucki Eliasz, Pawłowski Gecel

31

PmŁ 579, nlb.

Wschodnia [41?]

1408

1891

Rokman Aron,
Epsztejn Dawid

 

PmŁ 579, nlb.

Wschodnia 43

 

17.09.1892

Szlamowicz Szmul

30

RGP-Adm. 9507, k. 20v–21

Wschodnia [49?]

1410

1891

Kestenberg Majer,
Fuks Fiszel,
Hercberg Józef

 

PmŁ 579, nlb.

Wschodnia 53

1404

27.05.1898

Lipszyc Berek

30

PmŁ 1865, nlb.

Wschodnia 53

1404

31.05.1898

Lipszyc Abram

30

PmŁ 1868, nlb.

Wschodnia 54 lub 50

[489a?]

16.03.1893

Nejman Hersz Chaim,
Obarzanek Szmul Ber,
Klajd Kiwa

32

RGP-Adm. 9507, k. 21v–22; PmŁ 1865, nlb.; ŁGWŻ 1, ss. 21–22, 146–147

Wschodnia 56

 

1898

Mowszowicz vel
Moszkowicz Szlama
Icek

 

PmŁ 1865, nlb.; 1871 nlb.; ŁGWŻ 1, s. 66

Wschodnia 58

 

05.11.1898

Lipszyc Abram Ber

 

ŁGWŻ 1, ss. 30, 67

Wschodnia 64 lub 66

[1416?]

04.04.1902

Krakowski Mordka
Mendel

30

PmŁ 1867, 1870 nlb.;
ŁGWŻ 1, s. 215

Wschodnia 66

1418a

17.10.1892

Kissyn Bencjon

 

RGP-Adm. 9507, k. 22v–23; PmŁ 579, nlb.

Zachodnia 29

318

1897

 

 

ŁGWŻ 1, s. 55

Zachodnia 40[1.25]

44

przed 1898

Działowski Chaskiel

 

brak danych

Zachodnia 40

44

20.08.1898

Berliner Icyk Majer

30

PmŁ 1865, nlb.; 1881, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 18v–19; ŁGWŻ 1, ss. 60–62

Zachodnia 42

 

12.07.1908

Czaryski Majer

40

PmŁ 1876, nlb.

Zachodnia 66

270e

30.10.1902

Uryson Josel

200

PmŁ 1868, nlb.; PmŁ 1881, nlb.

[Zagajnikowa?]

489b

1891

Nejman Chaim Hersz,
Klejd Kiwa, Obarzanek Szmul Ber

 

PmŁ 579, nlb.

Zawadzka 21

 

04.07.1912

Sztork vel Sztark Josif
vel Majlech

30

PmŁ 1881, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 17v–18

Zawadzka 29[1.26]

481

04.02.1898

Działowski Chaskiel

30

PmŁ 1864, nlb.; RGP-Adm. 9507, k. 17v–18

Zarzewska 5

627

04.04.1902

Markus Mordka

30

PmŁ 1870, nlb.

Zarzewska 7

1069

22.08.1895

Ejlenberg Józef Majer

30

RGP-Adm. 9507, k. 33v–34; PmŁ 1863, nlb.; ŁGWŻ 1, s. 98

Zarzewska 19

1063

26.01.1901

Ratner Aron

30

RGP-Adm. 9507, k. 33v–34; ŁGWŻ 1, ss. 217, 219–220

Zgierska 21

 

20.02.1937

Rozencwajg Dawid,
Feldman Abram Chil

 

UWŁ 2512, s. 32, 39–40

Zgierska 46 (Bałuty)

 

16.06.1900

Szlamowicz Józef Lejb

 

PmŁ 1867, nlb.

Zgierska 76 (Bałuty)

 

19.07.1900

Zimenfeld Icek

 

ŁGWŻ 1, s. 181

Zgierska 15 (Bałuty)

 

19.07.1900

Falkę Józef Aron

34

RGP-Adm. 9361, k. 144–
145; 9507, k. 14v–15

Zielona 34

 

23.08.1903

Bławat Jankiel

40

PmŁ 1872, nlb.

Żeromskiego 20

 

24.03.1937

Salamończyk Łajb

 

UWŁ 2512, ss. 32, 37–38

Żurawia 4 (Radogoszcz)

 

1911

Orzech Abram Icek

 

ŁGWŻ 1, s. 276

Żurawia 4 (Radogoszcz)

 

1933

dom modlitwy gminy
wyznaniowej

 

ŁGWŻ 1, 440, s. 1; 441, s. 1; 442, s. 1

 

Fragment książki Jacka Walickiego Synagogi i domy modlitwy w Łodzi za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone w tym prawo do wykorzystania tekstu na innych stronach internetowych.

Drukuj

Przypisy

  • [1.1] W 1904 r. przeniesiony na Wolborską 28.
  • [1.2] W 1897 r. przeniesiony na ul. Widzewską 42.
  • [1.3] W 1913 r. przeniesiony na Zachodnią 66.
  • [1.4] Przeniesiony z ul. Cegielnianej.
  • [1.5] Przeniesiony z Kamiennej 20.
  • [1.6] Przeniesiony spod nieznanego adresu.
  • [1.7] Przeniesiony z Targowej 65.
  • [1.1.6] [a] [b] Przeniesiony spod nieznanego adresu.
  • [1.8] Przeniesiony spod nieznanego adresu. W 1908 przeniesiony na ul. Piotrkowską 92.
  • [1.9] W 1904 r. przeniesiony na Rokicińską 28.
  • [1.10] Przeniesiony z Pieprzowej 16.
  • [1.11] Przeniesiony z Piotrkowskiej 33.
  • [1.12] Przeniesiony z Piotrkowskiej 107.
  • [1.13] Przeniesiony ze Wschodniej 33.
  • [1.14] Przeniesiony z Rokicińskiej 12.
  • [1.15] Przeniesiony z Rokicińskiej 28.
  • [1.16] W 1899 r. przeniesiony na Rokicińską.
  • [1.17] Przeniesiony z Niskiej 28; w 1910 r. planowano przeniesienie na Rokicińską.
  • [1.18] Przeniesiony z Solnej 8.
  • [1.19] W 1897 r. przeniesiony na Aleksandryjską 8.
  • [1.20] Przeniesiony z Nowego Rynku 7.
  • [1.21] Przeniesiony z Cegielnianej 46.
  • [1.22] Przeniesiony z Południowej 6.
  • [1.23] Przeniesiony z Aleksandryjskiej 1.
  • [1.24] W 1899 r. przeniesiony na ul. Południową 27.
  • [1.25] W 1898 r. przeniesiony na ul. Zawadzką 29.
  • [1.26] Przeniesiony z Zachodniej 40.