Synagoga przy ul. Pomorskiej 18 powstała w 1998 r., na pierwszym piętrze oficyny będącej częścią kompleksu budynków wzniesionych w 1875 r. dla  fabrykanta Burcharta. Obecnie te zabudowania są siedzibą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Głównym pomieszczeniem synagogi jest sala modlitewna, orientowana, powstała na planie kwadratu. Obok znajduje się babiniec oddzielony od sali niskim murkiem oraz płócienną zasłoną. Do wystroju wnętrza wykorzystano wyposażenie z jednego  z zachowanych przedwojennych domów modlitwy chasydów kozienickich. W drzwiach zamontowano klamkę, przeniesioną z domu cadyka Icchaka Menachema Mendla Dancygera z Aleksandrowa Łódzkiego.

Na wschodniej ścianie sali modlitewnej znajduje się drewniany aron ha-kodesz, który zasłania czarny parochet, ozdobiony haftami przedstawiającymi oplecione wicią roślinną drzewce, z których wyrastają  młode pędy. Wyhaftowano na nim napisy: „Oblicza Twojego Panie będę oczekiwać” oraz „Pamięci rabinów, cadyków, przywódców gminy żydowskiej w Łodzi w całej jej historii oraz Żydów łódzkich, którzy zginęli podczas Zagłady”. Parochet ufundowali rabini Meir Blisko i Awraham Kriege.

Drukuj