21 sierpnia 1942 roku tragicznie zapisał się w historii mińskich Żydów. Był początkiem Zagłady ludzi, którzy przez lata współtworzyli krajobraz miasta.
W 2022 roku mija 80. rocznica tamtych wydarzeń. Nie da się zmienić przeszłości, ale jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość. Pamięć o żydowskich sąsiadach i prawda historyczna są ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń.

20 sierpnia, aby uczcić pamięć o Żydach wywiezionych z Mińska Mazowieckiego na śmierć, Miasto Mińsk Mazowiecki, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Muzeum Ziemi Mińskiej oraz Miejski Dom Kultury organizuje wyjazd do Muzeum Obozu Zagłady w Treblince. Wieczorem natomiast, odbędzie się spektakl, w którym przywołany zostanie świat przedwojennych Żydów.

W niedzielę 21 sierpnia odbędzie się spacer granicami mińskiego getta. Na cmentarzu żydowskim uczestnicy uczczą pamięć o zamordowanych. Następnie swoimi historiami podzielą się potomkowie mińskich. Wydarzenia rocznicowe zakończy koncert Doroty Miśkiewicz.

Rozważania  o pamięci, odpowiedzialności i trosce będą toczyć się wokół znaczenia hebrajskiej litery szin ש, której ramiona symbolizują moc i mądrość. Czym dla spadkobierców historii jest jej światło? Jak rozumieć jej znaczenie i przesłanie? Do wspólnych poszukiwań zapraszają organizatorzy.

Szczegółowy program wydarzeń można odnaleźć na powyższym plakacie.  

Więcej o historii mińskich Żydów przeczytasz w Wirtualnym Sztetlu.

Drukuj