W 2021 roku na cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie wróciła kolejna macewa znaleziona w okolicy. Działania polegające na odnajdywaniu i zabezpieczaniu żydowskich kamieni nagrobnych od ponad 10 lat prowadzi pan Zdzisław Senczak – prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska. Przez ten czas udało się odnaleźć i zwrócić na cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie 15 macew.

Cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie znajduje w północno-wschodniej części miejscowości, po wschodniej stronie ul. Jasielskiej, około 1 km od rynku.

W latach 1941–1942 Niemcy przeprowadzali tu egzekucje ludności żydowskiej. Ofiary chowano na miejscu. Pogrzebano tu również zwłoki kilkudziesięciu osób rozstrzelanych na terenie miasta w 1942 roku. W 1943 roku rozstrzelano i pochowano trzy osoby narodowości romskiej. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy rozpoczęli też proces dewastacji cmentarza, który trwał również po okupacji. W 1955 r. spoczął tu Pinkas Wohlmut – ostatni żydowski mieszkaniec Nowego Żmigrodu, zmarły 22 czerwca 1955 roku. Był to ostatni znany pogrzeb na cmentarzu. W latach 60. XX w. ostatecznej destrukcji uległ dom przedpogrzebowy.

W obrębie nekropolii znajduje się ok. 600 nagrobków w różnym stanie zachowania. 23 listopada 1990 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Więcej o cmentarzu żydowskim w Nowym Żmigrodzie przeczytasz tutaj.

 

Drukuj