Nowy cmentarz żydowski otwarto we wrześniu 1780 r. poza centrum miasta, w dzielnicy Krępa. Jego teren był sukcesywnie powiększany do powierzchni 2,8 ha - kolejne zakupy gruntu nastąpiły w 1824 roku i w 1905 roku. Nekropolia była ogrodzona z jednej strony ozdobnym żelaznym płotem osadzonym pomiędzy ceglanymi filarami, z pozostałych trzech stron - murem z cegły. Wejście wiodło przez majestatyczną bramę. W 1873 roku wzniesiono dom przedpogrzebowy.[1.1]

Podczas okupacji zniszczono cmentarz żydowski przy Alejach Słowackiego. Na jego miejscu Niemcy zorganizowali gospodarstwo ogrodnicze. Z fragmentów potłuczonych macew zrobiono murek okalający park przy tzw. Zielonym Rynku[1.2].

Na terenie dawnego cmentarza żydowskiego przy Alejach Słowackiego na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w. wybudowano budynki szkoły zawodowej. Obecnie mieści się tam Zespół Szkół Sióstr Salezjanek z adresem al. Słowackiego 33.

Na terenie szkoły, w bezpośrednim sąsiedztwie jej budynków zostało zbudowane lapidarium. Część terenu szkolnego została ogrodzona osobnym płotem z furtką dekorowaną w formie menory. Od furtki została poprowadzona brukowana droga, po której obu stronach znajdują się fragmenty nagrobków. Droga prowadzi do lapidarium w formie 14 płyt betonowych, w które wmurowane są fragmenty nagrobków oraz 3 całych nagrobków. 

Obecnie (2010 rok) teren cmentarza wokół lapidarium jest mocno zarośnięty, dodatkowo zostały pozostawione palety z kilkudziesięcioma fragmentami nagrobków. Pożądane jest ich wmurowanie w lapidarium.

Drukuj
Przypisy
  • [1.1] http://www.kirkuty.xip.pl/ostrow_wielkopolski.htm
  • [1.2] K. Morta, Macewy z ostrowskiego kirkutu [w:] Studia Iudaica Ostroviensia-Ostrowskie Studia Judaistyczne, t. 1, red. J. Biernaczyk, W. Suszycki, Ostrów Wielkopolski 2007, s.207-228.