W dniu 11 listopada 1939 r. na obrzeżach Ostrowi Mazowieckiej Niemcy rozstrzelali grupę kilkuset żydowskich mieszkańców miasta. Pretekstem do tej zbrodni miało być rzekome podpalenie przez Żydów budynku przy ul. Warszawskiej. Ciała ofiar pochowano w miejscu mordu. W 1943 r. lub 1944 r. ciała na rozkaz Niemców zwłoki pomordowanych wykopano i wywieziono. Z relacji mieszkańców wiadomo, że jeszcze w latach 60. w miejscu egzekucji można było odnaleźć kości ludzkie.

W tym samym dniu miejscowy Landrat wydał obwieszczenie stanowiące:

Na mocy wyroku Warszawskiego Sądu Wojennego zostali skazani w dniu dzisiejszym na karę śmierci ci wszyscy, którzy brali udział w podpaleniu m. Ostrowi Maz., jak również i ci, którzy wiedzieli o sprawcach bądź im dopomagali w wykonaniu przestępstwa. Wyrok powyższy został natychmiast wykonany. Ostrzegam, że wszelkiego rodzaju akty sabotażu będą karane śmiercią.

18 kwietnia 1983 r. nad masowym grobem odsłonięto pomnik z napisem o treści:

Pamięci 500 ostrowskich Żydów zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców 11 XI 1939 r. Społeczeństwo Ostrowi Maz.

Podczas budowy obwodnicy miasta, pomnik został przemieszczony. Dziś znajduje się w pewnym oddaleniu od miejsca mordu – po prawej stronie drogi S8 wiodącej z Warszawy do Ostrowi, w kępie drzew, niedalko wylotu ulicy Antoniego Wróblewskiego.

Drukuj