Szacunek i tolerancja wobec innych oraz dialog międzykulturowy to główne wartości, które towarzyszyły Festiwalowi Mendelsohna. Impreza odbyła się 3–6 października 2019 r. w Olsztynie.

Wydarzenie zostało zainicjowane 20 lat temu. Obecnie jego współorganizatorami są Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury Żydowskiej B’Jachad.  Działania artystyczne i edukacyjne odbywające się w trakcie imprezy przypominają o wielokulturowej historii Warmii i Mazur oraz o dorobku Ericha Mendelsohna. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Ziemia”.

Kim był Erich Mendelsohn, dlaczego doczekał się własnego festiwalu? To prawdopodobnie najsłynniejszy olsztyński Żyd, architekt o światowej sławie. Urodził się w 1887 r. w Olsztynie. Był twórcą wielu ekspresjonistycznych budowli. Na podstawie jego projektów wybudowano m.in. domy towarowe Schocken w Norymberdze i Stuttgarcie, Wieżę Einsteina w Poczdamie, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. W Olsztynie znajduje się pierwsza realizacja Mendelsohna — Bet Tahara. Budynek znajdujący się przy cmentarzu żydowskim służył jako dom przedpogrzebowy oraz mieszkanie ogrodnika. To jedyny obiekt stworzony przez Mendelsohna w jego rodzinnym mieście.

Od początku lat 70. XX w. były dom przedpogrzebowy mieścił siedzibę Archiwum Państwowego. W połowie lat 90. budynek przestał jednak być użytkowany. Niszczał, chylił się ku upadkowi, dopóki środowisko olsztyńskiej „Borussii” nie postanowiło go uratować. Obecnie funkcjonuje jako Dom Mendelsohna. Odbyła się w nim większość wydarzeń w ramach Festiwalu.

Festiwal Mendelsohna stanowi miejsce do dyskusji na temat aktualnych przemian społecznych i kulturowych w rejonie, Polsce i Europie. Również w tym roku impreza została wypełniona warsztatami, koncertami, panelami dyskusyjnymi. Rozmawiano o przestrzeniach do życia, związanych z nimi pragnieniami i oczekiwaniami, oraz o sztuce. Odbył się także wernisaż wystawy malarstwa Ewy Pohlke „Etiudy” i Gintautasa Vaicysa „Preludium jesienne”. Na spotkanie autorskie została zaproszona Monika Sznajderman, z którą uczestnicy mogli porozmawiać o jej książce Fałszerze pieprzu.