We wtorek, 2 czerwca 2015 r. w miejscu zniszczonego cmentarza żydowskiego w Pile odsłonięto pomnik.

Cmentarz został założony w XVIII w. Podczas drugiej wojny światowej zniszczyli go Niemcy. W 1954 r. w jego miejscu urządzono ośrodek szkoleniowy dla milicjantów, obecną Szkołę Policji.

Idea powstania pomnika narodziła się dwa lata temu. Podczas rozbudowy bazy dydaktycznej stwierdzono, że na części terenu przeznaczonej pod nową infrastrukturę, znajdował się żydowski cmentarz.

Policja przystąpiła do rozmów m. in. z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącą poznańskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Alicją Kobus oraz Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie.

Szkoła Policji w Pile uzyskała zgodę na rozbudowę placówki. Jednocześnie podjęto decyzję o ufundowaniu przez Policję i władze miasta pomnika, który uczci dawnych  żydowskich mieszkańców miasta.

Pomnik w kształcie gwiazdy Dawida zaprojektował Janusz Marciniak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ascetyczny w swej wymowie monument skupia uwagę na przesłaniu zawartym w napisie umieszczonym na granitowej płycie: „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”.

Uroczystości odsłonięcia pomnika towarzyszył wykład „Wyspa pamięci” prof. Marysi Galbraith z Uniwersytetu w Alabamie.

Źródło: www.gazeta.pl

Drukuj